Dziś Niedziela Dobrego Pasterza, a zarazem 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. - Każde powołanie niesie w sobie tajemnicę Boga i tego wszystkiego, co człowiek chce przeżyć z Nim, co chce odczytać jako posłanie, misje, to wszystko, co będzie sensem, mówimy: "pragnieniem, spełnieniem mojego życia" - powiedział podczas dzisiejszej mszy bp Marek Solarczyk, delegat KEP ws. powołań.
Dzisiaj - w czwartą niedzielę wielkanocną - Kościół obchodzi Niedzielę Dobrego Pasterza, która jest jednocześnie Światowym Dniem Modlitw o Powołania. W tym roku dzień modlitw o powołania, zainicjowany przez papieża Pawła VI, świętowany jest po raz 57.
Czwarta niedziela wielkanocna nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza jest przeżywana jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. To inicjatywa papieża Pawła VI. Po raz pierwszy dzień ten był obchodzony 12 kwietnia 1964 r.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) May 3, 2020
Więcej: https://t.co/DRqosobxqs pic.twitter.com/0DdhUqeA75
Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Polsce Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który przebiega pod hasłem "Wielka Tajemnica Wiary".
Biskup Marek Solarczyk, delegat KEP ds. powołań przewodniczył dzisiaj mszy św. w parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie.
W czasie liturgii w sposób szczególny polecano Bogu młodzież, która staje przed wyborem drogi życia. Zawierzano także wszystkich, którzy podążają już drogą swojego powołania. Modlono się także za chorych i pracowników służby zdrowia.
W homilii bp Solarczyk powiedział, że "każde powołanie niesie w sobie tajemnicę Boga i tego wszystkiego, co człowiek chce przeżyć z Nim, co chce odczytać jako posłanie, misje, to wszystko, co będzie sensem, mówimy: >>pragnieniem, spełnieniem mojego życia<<".
Zaznaczył, że kwestia powołania nie dotyczy tylko tych, którzy są wezwani do szczególnej służby w Kościele, a więc do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
- Jakże ważne, abyśmy modlili się o każde powołanie, aby każdy przeżywał swoje życie i swoją drogę z Bogiem w tej misji, którą mu Pan zawierza
– powiedział delegat KEP ds. powołań.
W wystosowanym na Światowy Dzień Modlitw o Powołania orędziu, papież Franciszek podkreślił, że czterema ważnymi słowami w rozumieniu powołania są "smutek, wdzięczność, odwaga i uwielbienie".
"[Bóg] zna pytania, wątpliwości i trudności, które wstrząsają łodzią naszego serca, i dlatego zapewnia nas: >>Nie bój się, jestem z tobą!<<. Wiara w Jego obecność, która wychodzi nam na spotkanie i nam towarzyszy, nawet gdy morze jest wzburzone, wyzwala nas ze znużenia”
– pisze Ojciec Święty.
"Każde powołanie wymaga zaangażowania. Pan nas powołuje, ponieważ chce uczynić nas podobnymi do Piotra, zdolnymi do >>chodzenia po wodzie<<, to znaczy do wzięcia naszego życia w swe ręce, aby oddać je na służbę Ewangelii, w sposób konkretny i codzienny, jaki On nam wskazuje, a zwłaszcza w różnych formach powołania świeckiego, kapłańskiego oraz życia konsekrowanego. Ale jesteśmy podobni do Apostoła: mamy pragnienie i zapał, ale jednocześnie jesteśmy naznaczeni słabościami i obawami" - dodaje.
Niedziela Dobrego Pasterza obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania jest także świętem patronalnym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, które wspiera powołania misyjne.
Na terenach misyjnych kształci się blisko 100 tysięcy kleryków w przeszło 600 seminariach. Posługuje tam 2500 wykładowców i opiekunów formacji.
- Jeśli chcesz włączyć się w pomoc klerykom w krajach misyjnych, skontaktuj się z nami. Bądź duchowym ojcem i matką przyszłego kleryka, kapłana na misjach – zachęca ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego św. Piotra Apostoła.
Niedziela Dobrego Pasterza obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania jest również świętem patronalnym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, które wspiera #powołania misyjne. @pdm_missio
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) May 3, 2020
Więcej: https://t.co/DtPJzknF58
Materiały do pobrania: https://t.co/c5igRgSP57 pic.twitter.com/YAiVFsyQFt
Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła wspiera powołania misyjne m.in. poprzez akcję AdoMIS, która polega na adopcji misyjnych seminarzystów i pomoc w utrzymaniu oraz kształceniu kleryków. Prowadzona jest też inicjatywa „Misyjny Bukiet” skierowana do: księży diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów. Zachęcają oni swoich gości, aby kwotę przeznaczoną na zakup kwiatów przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów.
Polski kościół boryka się od kilkunastu lat z kryzysem powołań. Jak wynika z danych opublikowanych przez KAI w listopadzie 2019 r., do polskich seminariów w 2019 r. wstąpiło niespełna 500 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018. Jak informował wówczas ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, w ciągu dwóch dekad nastąpił ok. 60 proc. spadek powołań do kapłaństwa.
Wśród przyczyn spadku wymienia się kilka czynników, m.in. sytuację demograficzną, szeroko pojęty kryzys wiary, szczególnie wśród młodzieży.
- Być może przyczyną spadków jest także pewna obojętność wielu katolików, którzy albo przyzwyczaili się, że księży mamy pod dostatkiem, albo zbyt słabo zależy im na Kościele - dodał ks. Wójtowicz.