Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił o rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu. Chodzi o „nieuzasadnione postępowania karno-skarbowe w celu zawieszania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego”.
W komunikacie przesłanym PAP przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreślono, że zawieszanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tuż przed jego wygaśnięciem, jest praktyką wciąż stosowaną przez niektórych urzędników w Polsce.
- Dzięki temu organ podatkowy lub celno-skarbowy ma możliwość wydania decyzji nawet po okresie, w którym zobowiązania podatkowe powinny się przedawnić. Ministerstwo Finansów, aby ograniczyć podobne sytuacje w przeszłości, wystosowało do urzędników specjalne zalecenia, których powinni przestrzegać
- podkreślono w komunikacie.
- Za pośrednictwem Rady Przedsiębiorców i bezpośrednio do Biura Rzecznika spływają informacje o urzędnikach, którzy wciąż nie stosują się do wytycznych Ministerstwa Finansów. Taka praktyka stoi w sprzeczności z ideą Konstytucji Biznesu, której powinni przestrzegać
– powiedział cytowany w komunikacie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Rzecznik, w związku ze zgłoszeniami przedsiębiorców, wystąpił o rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu. Chodzi o urzędników, którzy zdaniem rzecznika, odpowiedzialni są za „wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karnego skarbowego w celu zawieszania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego”.
W komunikacie podano przykład przedsiębiorcy z Wrocławia, wobec którego toczyło od 2014 r. postępowanie podatkowe w sprawie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do sierpnia 2013 roku. To postępowanie, zdaniem rzecznika, nie zostało rozstrzygnięte do dziś, a jego przedawnienie nastąpiłoby z końcem 2018 r. W dniu 23 listopada 2018 roku Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wszczął postępowanie przygotowawcze, czego skutkiem było zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego spółki – podano.
Adamowicz podkreślił, że wszczęcie postępowania jeszcze przed wydaniem decyzji przez organ pierwszej instancji oznacza, że organ, który wszczął to postępowanie kierował się jednoznacznie chęcią zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
- Takie praktyki nadwyrężają zaufanie przedsiębiorców do urzędów i wpływają negatywnie na swobodę prowadzenia działalności gospodarczej
- podkreślił rzecznik.