Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji opowiedziała się za przyjęciem czterech projektów ustaw z pakietu Konstytucja Biznesu, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.
Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji to duży krok naprzód w pracach nad Konstytucją Biznesu – powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj, który uczestniczył w piątkowym posiedzeniu komisji.
Dodał, że komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie czterech z pięciu projektów ustaw wchodzących w skład pakietu.
Przyjęte poprawki doprecyzowują projekt, ale nie zmieniają istoty rozwiązań – podkreślił.
Chodzi o rządowe projekty ustaw: o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także projekt ustawy - Prawo przedsiębiorców.
Na osobnym posiedzeniu, jak zaznaczył, omawiany będzie projekt ustawy Przepisy wprowadzające Prawo Przedsiębiorców.
To bardzo techniczna i skomplikowana ustawa, którą zmieniamy blisko 200 aktów prawnych – wyjaśnił Haładyj.
Najobszerniejszym z projektów składających się na Konstytucję jest projekt Prawa przedsiębiorców. Ma on zastąpić ustawę z 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Prawo to ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców. Projekty wprowadzają szereg rozwiązań, takich jak - co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrową; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; objaśnienia prawne; powołanie Rzecznika MŚP. Przygotowana została osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych.