Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Drony od zadań specjalnych

Uzbrojenie polskich żołnierzy w tysiąc zaawansowanych technologicznie dronów tworzących system Warmate pokazuje, że bezzałogowe statki powietrzne mogą być wykorzystywane w armii nie tylko do działań zwiadowczych, ale również do operacji bojowych.

CO MON

System Amunicji Krążącej Warmate, bo tak brzmi pełna nazwa tego strategicznego uzbrojenia, to wspólne dzieło inżynierów z polskiej spółki WB Electronics oraz naukowców reprezentujących Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce, którzy opracowali głowicę bojową do pocisków, produkowaną obecnie przez bydgoskie zakłady Belma. 

Opracowanie i przetestowanie „latającej broni” zajęło inżynierom łącznie dwa lata. System oparty jest na bezzałogowych platformach powietrznych, wyposażonych w różnego rodzaju głowice bojowe. W zależności od realizowanej misji, zestaw może być wyposażony w głowicę kumulacyjną — do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkową – do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczną — do likwidowania umocnionych punktów oporu. 

Dzięki umowie podpisanej w ubiegłym tygodniu, do polskiej armii trafi 100 zestawów dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu. W skład każdego zestawu wchodzi 10 dronów, czyli łącznie będzie to tysiąc sztuk zaawansowanej technologicznie broni. Każdy z dronów waży ok. 5 kg., ma niewiele ponad metr długości i może być przechowywany w specjalnych pleckach, a jego przenoszenie nie wywołuje dodatkowego dyskomfortu dla żołnierzy. Cechą charakterystyczną całego systemu jest również jego niewykrywalność przez radary wojskowe, przez co możliwe jest precyzyjne zaatakowanie wroga. Kontrakt zawiera również szkolenie dla operatorów oraz zestawy treningowe. 

Pełna realizacja umowy zakończy się w 2018 roku, jednak polscy żołnierze przetestują możliwości systemu Warmate jeszcze w tym roku, gdyż kilkadziesiąt sztuk broni trafi na wyposażenie żołnierzy z Jednostki Wojskowej „Nil” w Krakowie. Docelowo Warmate znajdzie się na wyposażeniu wszystkich jednostek specjalnych, a także żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Obecnie tylko kilka krajów na świecie prowadzi prace nad tego typu uzbrojeniem. Oprócz Polski, systemy tej klasy (loitering ammunition) są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Swoją światową premierę system Warmate miał podczas targów zbrojeniowych (DSEi) w Londynie w 2015 r., gdzie wzbudził ogromne zainteresowanie zwiedzających. Całkowicie polska konstrukcja bojowych dronów została również zaprezentowana podczas targów obronnych IDEX w Abu Dhabi oraz AUSA w Waszyngtonie. 

Uzbrojenie żołnierzy SZ RP w system Warmate pokazuje, że wykorzystywanie w armii bezzałogowych statków powietrznych nie musi ograniczać się wyłącznie do prowadzenia działań zwiadowczych i rozpoznawczych. — Liczymy na to, że bojowe drony skutecznie będą odstraszały każdego wroga — przyznaje minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#polska armia #uzbrojenie #drony #Warmate

iggys