Jak powiedział dziś w trakcie uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, program Dostępność Plus ma być realizowany w partnerstwie z samorządami, przedsiębiorcami oraz z organizacjami pozarządowymi.
W programie aktywnie uczestniczyć mają również środowiska osób niepełnosprawnych i seniorów. Dlatego powstała idea stworzenia partnerstwa na rzecz dostępności
– dodał Hamryszczak.
Województwo podkarpackie jest jednym z pierwszych sygnatariuszy tej deklaracji.
Jak podkreślił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który pochodzi z Mielca, miasta zyska przystępując do programu.
Osoby niepełnosprawne, starsze, potrzebują pomocy w wielu kwestiach, także w dostępie do mediów czy informacji. Jednym z przykładów, jaki mogę podać to planowany przez PKP PLK remont linii kolejowej w Mielcu, ta inwestycja jest objęta programem Dostępność Plus
– mówił Ortyl.
W ramach tego remontu w Mielcu budowane będzie m.in. przejście podziemne, które musi uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych.
Pełniący funkcję prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos mówił, że w mieście jest wiele inwestycji, które mogą być realizowane w ramach rządowego programu.
- Wiele z tych inwestycji mamy już zdefiniowanych. Wejście do tego programu pozwoli nam zrealizować część tych zamierzeń – zaznaczył.
Podpis pod deklaracją złożył także dyrektor mieleckiego oddziału ARP Krzysztof Ślęzak.
Program Dostępność Plus będzie wspierał inwestycje w osiem obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Wartość inwestycji w ramach programu w skali całego kraju w latach 2018-2025 wynieść ma ok. 23 mld zł.