Część polskich portali i serwisów internetowych zaatakowali hakerzy. Obiektem ataku stał się m.in. portal niezalezna.pl, serwis jednego z urzędów, ale także epoznan.pl oraz mniejsze serwisy mediów lokalnych. Wszystkie incydenty łączy jedno – zamiana jednego z ostatnio dodanych artykułów na tekst fake newsa zawierający informację o rzekomej mobilizacji.
Prawidłowość działania hakerów wszędzie była praktycznie taka sama. Jeden z ostatnio dodanych tekstów podmieniany był na treść komunikatu wzywającego do rzekomej mobilizacji związanej z ćwiczeniami „Dragon '19”. Komunikat w tytule zawierał frazę „PILNE! Informacja” i dokładnie taką samą grafikę.
Zaatakowane zostały serwisy lokalne, w tym epoznan.pl, a także strona urzędu powiatu ostrowskiego. Obiektem ataku stał się również portal niezalezna.pl. Na fałszywy komunikat podmieniono tekst dot. Premiera Mateusza Morawieckiego dostępny pod tytułem: „Znamy szczegóły zablokowania części zapisów szczytu UE. Premier: Zabezpieczyliśmy interesy Polaków”.
Sytuacja do złudzenia przypomina atak z listopada 2018 roku. Wówczas ABW otrzymała sygnał o wysyłaniu fałszywych Alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Jak informowaliśmy wówczas na łamach portalu niezalezna.pl, od nadawcy podpisanego jako "Alert RCB" miały zostać wysłane na komórki wiadomości tekstowe m.in. o następującej treści:
„Uwaga! Mężczyźni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiązani są do stawienia się na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10.00 w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Proszę oczekiwać dalszych komunikatów ”
- pisano w treści fałszywych sms-ów.
Jak widzimy schemat działania jest w obu tych przypadkach niezwykle zbliżony.