Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Coraz bliżej rozbiórki zamku w Stobnicy. W tym tygodniu decyzja ministra środowiska

Zakończyły się kontrole sprawy pozwoleń na budowę kontrowersyjnej inwestycji w Puszczy Noteckiej. Najprawdopodobniej w tym tygodniu Ministerstwo Środowiska podejmie decyzję co do przyszłości najsłynniejszego dzisiaj zamku w Polsce. W świetle wszystkich faktów ujawnionych po wybuchu afery najrealniejszym scenariuszem jest dzisiaj rozbiórka „Gargamela” ze Stobnicy.

facebook.com/d

Afera z budową zamku w Stobnicy wybuchła na początku lipca. Jeden z internautów ujawnił zdjęcia monumentalnej budowy na niewielkim jeziorze nieopodal Stobnicy. Szybko się okazało, że powstaje tam zamek, który ma mieć 14 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że powstaje on na terenach Natura 2000, a opinię o tym, że budowla nie będzie wpływać na środowisko, wydał zespół pod kierownictwem prof. Piotra Tryjanowskiego, który znany był z walki o Puszczę Białowieską. Burza wokół zamku ujawniła powiązania biznesu z organizacjami ekologicznymi, w tym
m.in. Pracownią na rzecz Wszystkich Istot oraz „Salamandrą”. Szybko się również okazało, że inwestor, realizując inwestycje, nie do końca działał zgodnie z prawem i pozwoleniami ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Po pierwsze, aby usypać sztuczną wyspę i wykopać fundamenty, osuszył staw, a wcześniej zlikwidował sieć istniejących tam wcześniej grobli. Jakby tego było mało, skład budowlany i zaplecze techniczne ulokował najprawdopodobniej na działce, do której nie miał prawa własności. Przez staw w Stobnicy przepływa bowiem koryto rzeki, która należy do skarbu państwa.

Tajemnicza jest również sprawa przeznaczenia samej budowli. Inwestor deklarował, że ma to być budynek mieszkalny, w którym zamieszka ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Tymczasem jednak, jak ujawniło radio RMF FM, w 2009 r. inwestor zakładał, że zamek w Stobnicy będzie hotelem, a nie 15-piętrowym budynkiem mieszkalnym. Zamek miał mieć pięć gwiazdek i posiadać m.in. kryty basen, SPA, gastronomię oraz spełniać funkcje rozrywkowe z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowych. Słowo hotel zniknęło jednak w późniejszych dokumentach.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 


SONDA
Wczytuję sondę...


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#staw #pozwolenie #natura 2000 #Puszcza Notecka #Stobnica #budowa #zamek

Jacek Liziniewicz