24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbyła się od 3 do 15 grudnia. Wiele zadań z jej zabezpieczeniem Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wraz z innymi służbami - podejmowała już w 2017 roku. Pierwsze czynności służbowe ABW podejmowała już w 2017 roku, a od września ubiegłego roku Agencja prowadziła stałą bieżącą współpracę z polskimi uczestnikami systemu antyterrorystycznego, zagranicznymi służbami partnerskimi oraz bezpośrednimi organizatorami COP24
- wyjaśnił.
W trakcie tych działań systematycznie i na bieżąco weryfikowano wszelkie sygnały o możliwych zagrożeniach, a opracowywane przez ABW wytyczne trafiały do resortów, podmiotów państwowych oraz firm odpowiedzialnych za organizację światowego Szczytu ONZ.
Żaryn podał, że w ramach swoich kompetencji Agencja dokonała sprawdzenia osób współdziałających przy organizacji Sesji w Katowicach.
W ramach akcji zabezpieczającej ABW przekazała policji dane 520 osób podejrzewanych o związki z ekstremizmem lub terroryzmem, które - jak zakładano - mogły zakłócić przebieg katowickiej sesji.
Dodatkowo przesłano Straży Granicznej wykaz 417 obcokrajowców zaangażowanych w przeszłości w radykalne działania i potencjalnie podejrzewanych, że będą chcieli przyjechać do Polski w związku ze szczytem klimatycznym ONZ.
Osoby te zostały zastrzeżone w Ewidencji Zleceń Straży Granicznej. Jednocześnie zestawienie osób, które podczas COP24 mogły stanowić zagrożenie o charakterze ekstremistycznym, przekazano Służbie Ochrony Państwa
- powiedział rzecznik.
W wyniku tych działań do kraju nie wpuszczono 11 cudzoziemców.