Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Co sądzą Polacy na temat komisji śledczych? [SONDAŻ]

Według 41,6 proc. badanych - komisje śledcze powołane ds. wyborów kopertowych, inwigilacji Pegasusem, i sprzedaży wiz mają szansę rozliczyć te afery. Tak wynika z sondażu IBRiS dla wtorkowej "Rzeczpospolitej"

az

"Rzeczpospolita" zauważa, że w kolejnych dniach pierwszego posiedzenia Sejm zajmie się powołanie dwóch komisji śledczych: ds. Pegasusa i afery wizowej, zaś we wtorek ukonstytuuje się wybrana wcześniej komisja śledcza ds. wyborów kopertowych.

Reklama
"Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla 'Rzeczpospolitej' 41,6 proc. badanych uważa, że komisje śledcze dojdą do prawdy w tych sprawach i rozliczą afery. Prawie identyczny odsetek respondentów - 41,9 proc. - jest przeciwnego zdania. 16,5 proc. nie ma opinii w tej kwestii"

– czytamy.

Z sondażu wynika, że wiara w wyjaśnienie afer zależy od poglądów politycznych. Tylko 5 proc. zwolenników PiS i Konfederacji uważa, że afery zostaną wyjaśnione, a 62 proc. uważa, że nie jest to możliwe. 33 proc. badanych w tej grupie nie ma zdania.

"Także 60 proc. osób niezdecydowanych co do swoich sympatii politycznych nie wietrzy w sprawczość komisji śledczych"

– pisze "Rz".

76 proc. osób popierających nową większość wierzy, że afery zostaną rozliczone, 19 proc., że nie, zaś 6 proc. nie ma zdania.

Badanie CATI przeprowadzone 15-16.12.2023 na 1069 osobowej grupie respondentów.

az

Reklama