W dobie szalejących cen prądu i rosnących kosztów życia każde wsparcie finansowe, czy to z kasy państwa, czy samorządu, jest nie do przecenienia. Jednym z mniej znanych narzędzi pomocy jest ryczałt energetyczny. Ile wynosi i kto może go otrzymać?
Ryczałt energetyczny to dodatek finansowy przeznaczony głównie dla emerytów, rencistów czy kombatantów. Co ważne, można go dziedziczyć, a więc jeżeli jesteś osobą uprawnioną, wdowcem lub wdową po takiej osobie, również możesz się o niego ubiegać. Obecnie ten dodatek wynosi 299,82 zł i wypłacany jest co miesiąc jako wsparcie w opłatach za prąd czy ogrzewanie. Przychodzi na konto wraz z emeryturą lub rentą. Niestety, nie wszyscy mogą go otrzymać.
Ryczałt przysługuje:
Żeby móc się ubiegać o ryczałt energetyczny, najpierw trzeba złożyć wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego. Można go pobrać online >>tutaj<< lub fizycznie z placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do wniosku trzeba dołączyć decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
W przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych, lub wdów/wdowców po nich - zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.
Komplet dokumentacji można złożyć w dowolnym czasie, co pozwala na elastyczność otrzymywania tego świadczenia. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli osoba zainteresowana pobiera więcej niż jedno świadczenie z ZUS, wówczas przysługuje jej tylko jeden ryczałt energetyczny.
Wysokość ryczałtu energetycznego ogłasza w formie komunikatu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku. Komunikat ogłaszany jest w „Monitorze Polskim”. Nowa kwota ryczałtu energetycznego obowiązuje od 1 marca danego roku.
Art. 20 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2018 r. poz. 276, z późn. zm)