- Wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne - powiedział papież Franciszek w orędziu do mieszkańców Japonii, którą odwiedzi w dniach 23-26 listopada. Podkreślił, że w czasie wizyty w tym kraju będzie apelował o ochronę życia i środowiska naturalnego.
W orędziu wideo rozpowszechnionym w poniedziałek przez Watykan papież przypomniał hasło swej podróży do Tokio, Hiroszimy i Nagasaki - "Chronić każde życie”.
- Ten silny instynkt, który rozbrzmiewa w naszym sercu, by bronić wartości i godności każdej osoby, nabiera szczególnego znaczenia w obliczu zagrożeń dla pokojowej koegzystencji, z jakimi świat musi się zmierzyć, zwłaszcza w konfliktach zbrojnych
- dodał.
"Wasz kraj - mówił Franciszek, zwracając się do Japończyków - jest bardzo świadom cierpień spowodowanych przez wojnę. Razem z wami modlę się o to, aby niszczycielska moc broni nuklearnej nigdy więcej nie została rozpętana w historii ludzkości".
- Wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne
- oświadczył papież.
Następnie zaznaczył: - Wiecie również, jak ważna jest kultura dialogu, braterstwa, zwłaszcza między różnymi tradycjami religijnymi, która może pomóc w przezwyciężeniu podziałów, promować szacunek dla ludzkiej godności i wspierać integralny rozwój wszystkich narodów.
-Ufam, że moja wizyta będzie dla was wsparciem na drodze wzajemnego szacunku i spotkania, która prowadzi do bezpiecznego i trwałego pokoju
- powiedział papież.
- Kiedy pokój jest realny, nie ustępuje; broni się go zębami
- wskazał.
Mówił również, że zobaczy piękno natury Japonii, i wyraził pragnienie krzewienia i umacniania ochrony życia na Ziemi, "pięknie symbolizowanych" - jak ocenił - w tamtejszej kulturze przez kwiaty wiśni.
Wśród 127-milionowej ludności Japonii jest 540 tysięcy katolików.
Papież przybędzie do Tokio w sobotę, po zakończeniu trzydniowej wizyty w Tajlandii.
W niedzielę rano miejscowego czasu poleci do Nagasaki, gdzie z Parku Pokoju w miejscu, w którym wybuchła bomba atomowa, wystosuje orędzie na temat broni nuklearnej. Ma w nim apelować o całkowitą likwidację jej arsenałów.
Następnie papież odda hołd 26 świętym męczennikom na wzgórzu Nishizaka, gdzie zostali ukrzyżowani w 1597 roku w okresie prześladowań chrześcijan.
Po południu Franciszek odprawi mszę na miejscowym stadionie baseballowym, po której odleci do Hiroszimy. Tam weźmie udział w spotkaniu na rzecz pokoju i wygłosi przesłanie przy Pomniku Pokoju.
W poniedziałek 25 listopada w Tokio papież spotka się z ofiarami potrójnej katastrofy z 2011 roku: trzęsienia ziemi, tsunami i poważnej awarii w elektrowni atomowej Fukushima. Ponadto złoży prywatną wizytę cesarzowi Naruhito w Pałacu Cesarskim, spotka się z młodzieżą w tokijskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny i odprawi mszę na stadionie. Spotka się także z premierem Shinzo Abem i wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz państwa.
W ostatnim dniu pobytu, we wtorek, Franciszek odwiedzi założony przez jezuitów Uniwersytet Sophia.