Kilka tysięcy mieszkańców Bydgoszczy dzisiaj wzięło udział w świętowaniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Zjednoczmy się w dumie z polskiej historii – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości.
Na plac Wolności, gdzie odbyła się jubileuszowa uroczystość, uczestnicy przeszli śródmiejskimi ulicami we wspólnym marszu po mszy w katedrze na Starym Mieście.
- 100 lat temu spełniło się marzenie Polaków, odrodziła się wolna Rzeczpospolita. (...) Dziś na obchodach jubileuszu Niepodległej nie może zabraknąć wdzięczności wobec ojców i bohaterów wolności, wobec tych, którzy w 1918 r. podjęli się arcytrudnego zadania odbudowy Polski i polskiej państwowości po latach zaborów. Zjednoczmy się w radości i dumie z polskiej historii
– podkreślił premier w liście, który odczytał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Premier zaznaczył, że Polacy powinni być dumni, bo są obywatelami kraju, który nie poddał się tyranii zaborów i totalitaryzmu.
- 11 listopada, w ten szczególny dzień niepodległości bądźmy razem, tutaj na ziemi kujawsko-pomorskiej, ale też w każdym zakątku naszego kraju. Pokażmy, jak wielką wartością jest dla nas niepodległe państwo. Bez niego nie można mówić o rozwoju, sprawiedliwości, prawdziwe, demokracji i indywidualnej wolności. Nie łączy nas radość z wolności Polski i duma z polskości
– apelował Morawiecki.
Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski przypomniał, że w Bydgoszczy od symbolicznej daty odzyskania niepodległości trzeba było na wyśnioną Polskę czekać jeszcze ponad rok, kiedy to do miasta weszły pierwsze polskie oddziały wojska.
- Nie mam wątpliwości, że aby kochać ojczyznę, być gotowym do poświęceń w imię jej dobra, nie wystarczy poznać i pokochać jej historię. Trzeba też wierzyć w trwałe i oparte na prawdziwych wartościach jej fundamenty. Te fundamenty to nie tylko patriotyzm, poczucie godności narodowej, nie tylko pogarda dla kunktatorstwa i prywaty, to także poczucie obowiązku wobec wspólnoty, wiary w siłę, którą daje świadomość przynależności do niej. Wierzę, że tutaj na Kujawach i Pomorzu tworzymy taką wspólnotę, a jej barwy są biało-czerwone
– mówił Ostrowski.
W czasie uroczystości odczytano również okolicznościowy list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Wojewoda Bogdanowicz wręczył Krzyże Zasługi za propagowanie wartości patriotycznych oraz Krzyże Zesłańców Sybiru, przyznawane osobom deportowanym, więzionym w łagrach, obozach i miejscach zsyłek.