W czwartek oficjalną wizytę w Polsce składa prezydent Rumunii Nicusor Dan i pierwsza dama Mirabela Gradinaru. Rumuńska para prezydencka została powitana na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Karola Nawrockiego i jego małżonkę Martę Nawrocką, a następnie odbyło się spotkanie prezydentów.
Dziś pierwszą wizytę oficjalną w Polsce składają Prezydent Rumunii Nicuşor Dan i Mirabela Grădinaru.
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) March 5, 2026
Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się ceremonia oficjalnego powitania przez Prezydenta Karola Nawrockiego i Małżonkę Martę Nawrocką.
Wśród tematów rozmowy prezydentów… pic.twitter.com/epHaFAFgHP
Czego dotyczyła rozmowa prezydentów?
Podczas wspólnej konferencji prezydentów, Karol Nawrocki podkreślił, iż rozmowa z rumuńskim przywódcą dotyczyła przede wszystkim trzech najważniejszych fundamentów bezpieczeństwa łączących Polskę i Rumunię. - To przede wszystkim Sojusz Północnoatlantycki, któremu poświęciliśmy wiele czasu w kwestiach gospodarczych i celnych - zaznaczył prezydent.
Jak dodał, spora część rozmowy poświęcona była współpracy Polski i Rumunii ze Stanami Zjednoczonymi.
- Cieszę się, że tutaj z panem prezydentem jesteśmy przekonani o tym, że zarówno obecność wojsk amerykańskich w Polsce i w Rumunii jak i współpraca militarna, współpraca w zakresie bezpieczeństwa jest interesem zarówno Polski i Rumunii
– powiedział Nawrocki.
Państwa skandynawskie wejdą w skład "Bukaresztańskiej Dziewiątki?"
Polski prezydent zaznaczył, że duża część rozmowy dotyczyła także dwóch istotnych formatów takich jak Inicjatywa Trójmorza oraz Bukaresztańska Dziewiątka. Przekazał, że w maju odbędzie się szczyt Grupy Bukaresztańskiej Dziewiątki.
- Bardzo się cieszę, że dzisiaj w panu prezydencie Danie znalazłem partnera. Będziemy dążyć do tego, aby na szczycie w Bukareszcie w maju wysłać oficjalne zaproszenie do państw skandynawskich, aby stały się częścią Bukaresztańskiej Dziewiątki
– oświadczył prezydent.
Prezydent RP @NawrockiKn: W maju odbędzie się szczyt grupy Bukaresztańskiej Dziewiątki. O tym także dyskutowaliśmy z Prezydentem @NicusorDanRO. Jak państwo wiecie, już od czasu swojej kampanii wyborczej, ale także jako Prezydent Polski prowadzę rozmowy o poszerzeniu formatu B9 do… pic.twitter.com/g1nCxoXZzG
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) March 5, 2026