Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Bp Kiciński o znaczeniu Eucharystii w życiu osób konsekrowanych. "To szkoła prawdziwej miłości"

Życie konsekrowane jest wyrazem całkowitego oddania się Bogu – napisał przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński na Dzień Życia Konsekrowanego, który jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.

W liście przekazanym przez biuro prasowe KEP bp Kiciński, nawiązując do nowego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii, przypomniał, że Eucharystia stanowi fundament całego życia osoby konsekrowanej.

Reklama

"Ono z niej wypływa i ku niej zmierza. Eucharystia jest dla konsekrowanych szkołą prawdziwej miłości. Życie konsekrowane bez Eucharystii staje się czymś niezrozumiałym i niemożliwym do realizacji"

– napisał w liście bp Kiciński.

"Oto wielka tajemnica wiary – to pierwsze słowa, które kapłan wypowiada w czasie każdej Eucharystii, po słowach konsekracji i ukazaniu wiernym Ciała i Krwi Chrystusa. I rzeczywiście – wielka jest to tajemnica wiary... Tajemnica, która jednocześnie jest źródłem, korzeniem i szczytem całej naszej drogi ku życiu wiecznemu. Eucharystia jest tym sakramentem, który nieustannie odkrywamy, do którego dorastamy i którym żyjemy. To właśnie w Eucharystii, Chrystus, Syn Boga Żywego jest z nami >>przez wszystkie dni, aż do skończenia świata<<"

- podkreślił biskup w liście.

Dodał, że gdy na słowa: "Oto wielka tajemnica wiary", odpowiadamy z wiarą – "głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale", już tu na ziemi, stajemy się uczestnikami życia wiecznego.

Bp Kiciński zaznaczył jednocześnie, że "Eucharystia uczy nas miłości i ofiary; miłości do Boga i drugiego człowieka. To w niej Bóg w Trójcy Jedyny czyni nas wspólnotą i dzięki niej stajemy się prawdziwą świątynią Bożą".

Podkreślił w nim, że osoby konsekrowane są w szczególny sposób powołane, aby głosić śmierć Chrystusa. "To głoszenie związane jest z podejmowaniem z miłości codziennego krzyża: przeciwności, zmartwień, choroby, niezrozumienia i wielu innych trudności" – zaznaczył bp Kiciński.

Bp Kiciński napisał, że życie konsekrowane bez Eucharystii staje się czyś niezrozumiałym i niemożliwym do realizacji. "Z samej swej natury Eucharystia stanowi centrum życia konsekrowanego — osobistego i wspólnotowego" - dodał.

Z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, bp Kiciński pragnie podziękować wszystkim osobom konsekrowanym, które codziennie towarzyszą ludziom w ich pielgrzymce do życia wiecznego. "Konsekrowani, ofiarowując swoje życie Chrystusowi poprzez ślubowanie rad ewangelicznych, a zwłaszcza ślub czystości są dla dzisiejszego świata zapowiedzią tego, co nastąpi w wieczności, gdzie nie będą się żenić, ani za mąż wychodzić (Mt 22,30)"- czytamy w liście. 

Pełna treść listu dostępna jest na stronach Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama