GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

Bp Guzdek: Ten cel wszystkich zjednoczył. Odzyskanie niepodległości i służba odradzającej się Rzeczypospolitej

– Od zaufania zbudowanego na prawdzie zależy przyszłość ojczyzny. Trzeba centymetr po centymetrze i dzień po dniu budować zaufanie i odbudowywać zaufanie, i pogłębiać zaufanie – podkreślił dziś biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy św. w intencji ojczyzny. Prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości.

twitter.com/MON_GOV_PL

Dodał, że "wszystkie wymiary społecznego bytu i wymiar polityczny, i wymiar ekonomiczny, i wymiar kulturalny, i każdy inny, opiera się ostatecznie na tym podstawowym wymiarze etycznym: prawda, zaufanie, wspólnota".

Mszy św. w intencji ojczyzny, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką, przewodniczy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Udział w niej biorą także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, marszałek senior Antoni Macierewicz, przedstawiciele episkopatu Polski i licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

W czasie mszy prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości – dar papieża Piusa IX.

W wygłoszonej homilii bp Guzdek podkreślił, że obchodząc 101. rocznicę odzyskania niepodległości, powracamy myślą do wydarzeń, które sprawiły, że jesienią 1918 r. nasz kraj powrócił na mapy świata. Polacy po 123 latach niewoli odzyskali swój ojczysty dom.

"Zapewne było wiele przyczyn tego wielkiego sukcesu. Warto jednak zauważyć, że jedną z najważniejszych było wzajemne zaufanie. Polacy z trzech zaborów, o różnych przekonaniach politycznych, wierzący i niewierzący, katolicy, prawosławni i ewangelicy oraz wyznawcy innych religii, wznieśli się ponad wszelkie podziały. Stanęli w jednym szeregu. Odzyskanie niepodległości oraz służbę odradzającej się Rzeczypospolitej uznali za cel, który wszystkich zjednoczył"

– podkreślił w homilii biskup polowy.

Dodał, że w polskiej armii walczyli żołnierze z różnych zaborów, a dowodzili nimi oficerowie, którzy kończyli wojskowe szkoły w Petersburgu, Wiedniu i w Berlinie. "Zaufali sobie wzajemnie. Razem odnosili sukcesy, poszerzając granice Rzeczypospolitej, a zwłaszcza odnosząc spektakularne zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej" – zaznaczył bp Guzdek.

W ocenie biskupa polowego na tej niełatwej drodze odbudowywania zaufania mamy wielu wspaniałych przewodników. W najtrudniejszym okresie polskiej powojennej rzeczywistości budowniczym jedności i wzajemnego zaufania był Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

Zdaniem bp. Guzdka dziś, w Narodowe Święto Niepodległości, "trzeba z całą mocą powiedzieć, że również w życiu naszego narodu bardzo potrzeba zgody i wzajemnego zaufania".

Biskup polowy przypomniał też, że ducha solidarności i wzajemnego zaufania obudził Jan Paweł II przed 40 laty, w 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Problem zaufania podjął cztery lata później we Wrocławiu, mówiąc, że "cały naród polski musi odzyskać zaufanie w najszerszym kręgu swej społecznej egzystencji".

"Od zaufania zbudowanego na prawdzie – zależy przyszłość ojczyzny" – mówił w homilii bp Guzdek.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#msza #ojczyzna #11 listopada #Święto Niepodległości

redakcja