Biblioteka Narodowa symbolizuje przemiany polskiej historii, wyraża to co przeżyliśmy jako naród. Chcę podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej trwałości i sukcesu - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
W Pałacu Krasińskich w Warszawie odbywają się uroczystości z okazji 90-lecia podpisania rozporządzenia reaktywującego Bibliotekę Narodową przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w dniu 24 lutego 1928 r. W obchodach biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, a także wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
- Biblioteka Narodowa uosabia poprzez to, że jest instytucją bardzo wartościową i instytucją, którą Polacy kochają i kochali, w sposób bardzo symboliczny przemiany polskiej historii. Jej zalążek powstał ponad 200 lat temu (...). Powstawała i upadała, dwukrotnie była niszczona, trzykrotnie powstawała na nowo. Mówimy dzisiaj o 90-leciu, ale tak naprawdę to jest stulecie nowoczesnej instytucji
- powiedział Gliński przypominając, że już w 1919 r. biblioteka pojawiła się jako pozycja w budżecie państwa.
Jak dodał, Biblioteka Narodowa "uosabia także tragizm polskiej historii".
- 70 proc. polskich zasobów bibliotecznych zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej. Tak jak mówił pan dyrektor, co jest też przerażające, z czterdziestu pracowników pozostało pięciu po wojnie. To wyraża to, co żeśmy wszyscy przeżyli jako naród, czyli wybicie polskich elit. A mimo to ta instytucja wspaniale funkcjonuje
- powiedział minister kultury.
- Chciałem przede wszystkim podziękować za te dwieście kilkadziesiąt lat, za te dziewięćdziesiąt lat i za te ostatnie lata, bo jak się wydaje - to jest taka instytucja, która swoim istnieniem i profesjonalizmem dowodzi właśnie tego, czego wymagamy przede wszystkim od takich instytucji. Instytucje powinny nieść wartości, instytucje powinny wzmacniać to, co najważniejsze. Biblioteka Narodowa to właśnie robi - podkreślił Gliński.
Wicepremier wspomniał również o planie przebudowy Biblioteki.
- Oczekujemy, że Biblioteka Narodowa będzie się zmieniała. Będzie to unowocześniony gmach, bardziej funkcjonalny, i będzie jeszcze lepiej służył czytelnikom - podsumował szef resortu kultury.
- Serdeczne podziękowania dla obecnej załogi, dla dyrekcji i dla wszystkich tych, którzy tę jedną z najważniejszych polskich instytucji nie tylko polskiej kultury, ale w ogóle instytucji polskich, która przez wieki, można powiedzieć, niosła wartości istotne dla naszej wspólnoty narodowej, dla naszej wspólnoty politycznej, chciałem podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do jej trwałości i sukcesu - zakończył.