Na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafi uchwała o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni na terenie części województwa podlaskiego oraz lubelskiego. Jak wygląda procedura wdrożenia takiego stanu? Z jakimi restrykcjami należy się liczyć?
- Dzisiaj Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego - przekazał we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazał z kolei stan wyjątkowy obejmie 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim.
Czytamy, że stan wyjątkowy powołuje się „w sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym spowodowanego działaniami o charakterze terrorystycznym lub działaniami w cyberprzestrzeni, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych”.
Prezydent obowiązany jest rozpatrzyć wniosek i wydać rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia.
W czasie trwania stanu wyjątkowego, premier jest obowiązany do informowania na bieżąco Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o skutkach wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz o rodzaju i rezultatach działań podejmowanych w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.
„Jeżeli użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego przez pododdział zwarty Policji okazało się niewystarczające do osiągnięcia celów tego użycia lub wykorzystania lub nie jest możliwe ze względu na okoliczności zdarzenia, pododdział zwarty Policji może użyć lub wykorzystać broń palną” - czytamy w ustawie.
Ustawa reguluje, że bezpośrednio przed wydaniem rozkazu użycia broni palnej przez pododdział zwarty Policji, dowódca:
Prezydent, na wniosek premiera, może postanowić o użyciu oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa, jeżeli dotychczas zastosowane siły i środki zostały wyczerpane.
Oddziały i pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej mogą użyć i wykorzystać środki przymusu bezpośredniego, do użycia i wykorzystania których uprawnieni są żołnierze Żandarmerii Wojskowej wchodzący w skład pododdziału zwartego. Oddziały i pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej mogą także użyć broni palnej lub ją wykorzystać. Przed wydaniem rozkazu użycia broni palnej, procedura jest analogiczna jak w przypadku funkcjonariuszy policji.
Rozdział 3. ustawy reguluje zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela.
W czasie stanu wyjątkowego mogą być zawieszone prawa do:
Istotny dla pozostających w Usnarzu Górnym jest art. 20. ustawy. Czytamy, że może być wprowadzona: