Niewykluczone, że różnego rodzaju "aktywiści" próbują pomagać uchodźcom starającym się przekraczać granicę - na to wskazują znaleziska na bagiennym terenie. Straż Graniczna ujawniła plecaki, a w nich tzw. "pakiety pomocowe". Strażnicy przestrzegają jednak, że wskazywanie takich terenów migrantom może sprawić, że znajdą się oni w śmiertelnej pułapce.
Plecaki z powerbankami, telefonami komórkowymi i dwiema kartami sim (polską i niemiecką) oraz pełnomocnictwami in blanco znaleźli funkcjonariusze przy granicy polsko-białoruskiej - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że tzw. pakiety pomocowe pozostawione nielegalnym migrantom znajdowały się w pobliżu bagien w rejonie miejscowości Brzezina.
Do zdarzenia doszło w tym tygodniu na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Michałowie.
- Podczas patrolowania terenów przygranicznych funkcjonariusze znaleźli trzy plecaki, tzw. pakiety pomocowe
- poinformowała porucznik Anna Michalska.
"Zostawiono je w pobliżu trudno dostępnego, bagnistego terenu, na którym wielokrotnie służby prowadziły akcje ratownicze wobec nielegalnych migrantów" - zaznaczyła rzeczniczka SG.
- Cudzoziemcom, którzy usiłują nielegalnie dostać się do Polski, przekazywane są lokalizacje miejsc, w których umieszczane są takie właśnie plecaki. Sposób działania "aktywistów", którzy usiłują w ten sposób udzielić pomocy nielegalnym migrantom, naraża ich na utratę zdrowia i życia. Granica państwa w okolicach miejscowości Brzezina przebiega przez bardzo trudno dostępny teren, rozlewiska i bagna Zalewu Siemianówka - podała.
"Wielokrotnie służby organizowały w tym właśnie miejscu akcje ratownicze wobec osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, weszły na bagna i tam utknęły. Były to sytuacje zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu cudzoziemców" - dodała rzeczniczka Straży Granicznej.
Jak w piątek informowała Straż Graniczna, ostatniej doby na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 12 osób. Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.
Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.