Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Hybrydowa operacja Łukaszenki trwa. W stronę polskich patroli poleciały kamienie

Operacja hybrydowa prowadzona przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę nie kończy się. Kolejne osoby próbowały nielegalnie przedostać się do Polski. - Destabilizacja granicy wpisuje się w agresywne działania Rosji przeciwko Zachodowi - twierdzi Stanisław Żaryn.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

- Każda doba przynosi dowody, że prowadzona rękami Łukaszenki operacja hybrydowa przeciwko Polsce trwa. Kolejni cudzoziemcy, pod kontrolą służb białoruskich, próbują wedrzeć się nielegalnie do RP

 - napisał dziś na Twitterze Stanisław Żaryn. "Destabilizacja granicy wpisuje się w agresywne działania Rosji przeciwko Zachodowi" - dodał.

W swoim wpisie rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych dołączył informację podaną przez Straż Graniczną dotyczącą sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "W dn. 17.02 na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 12 osób - obywatele Pakistanu, Syrii, Jemenu i Indii" - informowała wcześniej Twitterze Straż Graniczna.

Straż Graniczna podała, że na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży grupa 8 cudzoziemców nielegalnie przekroczyła granicę. - Służby białoruskie rzucały kamieniami w patrole polskie - zaznaczyła SG.

"Dzisiaj zatrzymano 5 cudzoziemców - obywateli Kuby i Syrii" - dodała Straż Graniczna.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu. Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#straż graniczna

mk