Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Bez środków zapobiegawczych dla Magdaleny Ch. Partnerka szpiega GRU nadaje z... Wietnamu

Prokuratura, która prowadzi postępowanie przeciwko Magdalenie Ch., powiązanej z rosyjskim szpiegiem Pablo Gonzalesem, nie zastosowała wobec dziennikarki żadnych środków zapobiegawczych. Ch. wykorzystała fakt, że nie ma zakazu opuszczania terytorium Polski. Podjęła współpracę z zagranicznymi agencjami fotograficznymi, pracując w Wietnamie. A to jeden z bardziej otwartych krajów dla Rosjan.

Magdalena Ch.
Magdalena Ch.
arch. - Euronews

Nie było więc żadnej przeszkody, aby tam spotkała się z agentem GRU – Rubcowem. Wietnam znajduje się wśród dziesięciu najchętniej odwiedzanych krajów przez obywateli Rosji, po inwazji na Ukrainę. Ten kraj wyprzedzają jedynie Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Turcja.

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę 

Ch. podjęła współpracę z jedną z agencji fotograficznych właśnie z Turcji – Anadolu. Robiła dla niej zdjęcia w połowie lutego 2025 r. z miasta Ho Chi Minh, w Wietnamie. Jej relacja z festiwalu światła była dostępna w m.in. serwisie PAP Foto. Cały czas jej zdjęcia można znaleźć na innych platformach np. Forum oraz pozostałych agencjach dystrybuujących fotografie z całego świata.

Decyzje prokuratury 

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw  Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji prowadzi postępowanie przeciwko Magdalenie Ch. Zostało wyłączone ze śledztwa prowadzonego wobec Pablo Gonzalezowi.  

Niezależna.pl otrzymała informację od Prokuratury Krajowej, że wobec podejrzanej Magdaleny Ch. nie są stosowane środki zapobiegawcze, w tym uniemożliwiające opuszczanie terytorium kraju. 

Ponadto prokuratura nie była informowana przez podejrzaną w trybie art. 75 § 1 k.p.k. (do czego zobowiązany jest każdy oskarżony/podejrzany) o zmianie miejsca swojego zamieszkania lub pobytu, trwającego dłużej niż 7 dni. Śledczy nie mają też wiedzy o zmianie danych umożliwiających kontaktowanie się, wskazanych w art. 213 § 1 k.p.k.

Powiązania dziennikarki

Tożsamość dziennikarki zatrzymanej wraz z Rubcowem ujawnił w mediach społecznościowych dziennikarz TV Republika Cezary Gmyz. Stało się to już po tym, jak chwilę wcześniej – nie podając nazwiska – jej relację z oficerem GRU i fakt ich wspólnego zatrzymania w lutym 2022 r. opisał serwis dziennikarzy śledczych Frontstory.pl.

Dla Ch., która przez ostatnie lata zajmowała się głównie opisywaniem Polski za czasów Zjednoczonej Prawicy jako „reżimu”, a dojście do władzy koalicji 13 grudnia gloryfikowała niemal jak odzyskanie niepodległości, szczegóły tej sprawy są wyjątkowo kompromitujące.  

Jak ujawnił serwis Frontstory.pl, wspólne mieszkanie pozostających w związku Pabla Gonzáleza Yagüego i Małgorzaty Ch. było miejscem nieformalnych spotkań wielu osób ze świata mediów i NGO – sów. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Prokuratura Krajowa #Paweł Rubcow

Tomasz Grodecki