Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Będzie praca dla więźniów

W Zakładzie Karnym w Łowiczu (Łódzkie) trwa budowa hali produkcyjnej, w której pracować będzie kilkudziesięciu więźniów. Zatrudnienie osadzonych ma pomóc w ich adaptacji społecznej, aktywizacji zawodowej i procesie resocjalizacji.

W łowickim Zakładzie Karnym trwa budowa hali produkcyjnej
W łowickim Zakładzie Karnym trwa budowa hali produkcyjnej
fot. por. Robert Stępniewski; sw.gov.pl

O inwestycji na terenie łowickiego więzienia poinformował rzecznik prasowy jednostki por. Robert Stępniewski.

Jak wyjaśnił, hala produkcyjna powstaje w ramach programu Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej "Praca dla więźniów". Ma on na celu readaptację społeczną osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizację zawodową i resocjalizację.

Hala przemysłowa w Łowiczu będzie jedną z trzech, które powstaną przy jednostkach penitencjarnych w woj. łódzkim i czterdziestu, które do 2023 roku mają zostać wybudowane w całym kraju.

- To duże wyróżnienie dla naszej jednostki i kadry w niej pracującej. Świadczy też o zaufaniu, jakim obdarzono nas w oparciu o dotychczasowe wyniki w zatrudnianiu osadzanych

 – przyznał dyrektor ZK w Łowiczu ppłk Tomasz Sawicki. Rzecznik dodał, że budowa hali w łowickim więzieniu jest efektem m.in. wieloletniego doświadczenia w zatrudnianiu skazanych przez różne podmioty gospodarcze i samorządowe.

- Uruchomienie hali da możliwość zatrudnienia w niej przede wszystkim skazanych, którzy z uwagi na charakter popełnionych przestępstw nie mogą pracować poza terenem więzienia. To oni w pierwszej kolejności będą kierowani do pracy w nowym miejscu

 – wyjaśnił.

Podkreślił, że przyniesie to wiele korzyści zarówno przedsiębiorcom, którzy uruchomią swoją produkcję na terenie więzienia, ale przede wszystkim skazanym. Por. Stępniewski wskazał, że "nic tak nie daje szansy na bezpłatne uzyskanie kwalifikacji zawodowych, jak praktyczna nauka zawodu", a możliwość zarabiania przez osadzonych jest ważnym aspektem resocjalizacyjnym.

- Pozwala im na finansowe wspieranie swoich rodzin, realizację obowiązku alimentacyjnego, pokrycie kar pieniężnych, czy też innych zobowiązań finansowych. Zatrudnienie stwarza również osadzonym możliwość zagospodarowania czasu wolnego, kształtowanie poczucia przydatności, pożyteczności, nabycia umiejętności współpracy w zespole, pojawienia się poczucia sensu życia, poczucia bycia docenianym przez innych, a przede wszystkim uczy ich nawyku pracy

 – zaznaczył rzecznik.

Budowa hali o powierzchni 800 m kw. rozpoczęła się we wrześniu, a obecnie powstaje jej konstrukcja. Produkcja w tym miejscu ma rozpocząć się w 2019 roku. Władze aresztu podpisały umowę ze specjalizującym się w wytwarzaniu soków oraz przetworów z owoców i warzyw ZPOW Agros Nova, które będzie dzierżawiło halę i prowadziło tu działalność, zatrudniając aresztantów. Zatrudnienie ma znaleźć kilkudziesięciu osadzonych, którzy mają zajmować się m.in. pakowaniem i konfekcjonowaniem produktów.

Inwestycja jest finansowana z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, w ramach którego powstają nowe miejsca pracy dla więźniów w zakładach karnych w całej Polsce.

ZK w Łowiczu zakładem typu półotwartego dla recydywistów, w którym wyroki odbywa ok. 700 mężczyzn. Uzupełnia go areszt śledczy oraz oddział dla uzależnionych od środków odurzających i psychotropowych.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Łowicz #Praca dla więźniów #zakład karny

redakcja