Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Będzie lustracja środowiska akademickiego? Wicepremier Gowin odpowiada naszej reporterce

Wsparcie dla uczelni regionalnych, urlopy rodzicielskie dla doktorantów, zrównanie wieku emerytalnego naukowców bez względu na płeć do 65 r. życia - to tylko wybrane zapisy w najnowszym projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który przedstawił szef resortu nauki Jarosław Gowin. Na konferencji prasowej nasza reporterka zapytała jednak o inną inicjatywę – pomysł dotyczący lustracji środowiska akademickiego.

Projekt tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też Konstytucją dla Nauki, ze zmianami wprowadzonymi po kilkumiesięcznych konsultacjach społecznych i międzyresortowych wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaprezentował, podczas konferencji na Akademii Sztuk Pięknych.

Reklama

- To ustawa inna niż wszystkie. Stawiana jest przez gremia europejskie za wzór do naśladowania przy wszelkiego typu zmianach systemowych. W taki właśnie sposób powinno się reformować państwo – podkreślił szef resortu nauki prezentując projekt. Przypomniał, że ustawa powstawała w ciągu 2 lat.

W kontekście projektu ustawy sporo mówiło się na temat innego pomysłu, a mianowicie lustracji środowiska akademickiego. Za taką opcją opowiada się zdecydowanie szef koła sejmowego Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki, który zapowiedział już złożenie stosownych poprawek w tej sprawie do nowego projektu ustawy o uczelniach.

 - Pracownicy uczelni, którzy w czasach PRL byli tajnymi współpracownikami, nie powinni uczyć studentów. Nie mają oni moralnych, duchowych kwalifikacji do tego, by kształcić młode pokolenie. Chcemy, by mogli oni pracować naukowo, brać udział w konferencjach, ale nie prowadzić zajęcia dydaktyczne – powiedział w poniedziałek szef koła sejmowego Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki. Zapowiedział złożenie poprawki w tej sprawie do projektu nowej ustawy o uczelniach.

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin odnosząc się do zawartych w programie propozycji dezubekizacyjnych podkreśla, że nie dotarły do niego sygnały o kontrowersjach w środowisku akademickim z tego powodu.

- Projekt zawiera najbardziej radykalne rozwiązania dezubekizacyjne ze wszystkich ustaw, które się do tej pory, przez 28 lat pojawiły. Proszę zwrócić uwagę, że nie ma kontrowersji w środowisku akademickim wobec tych rozwiązań – mówił Gowin.
 

Reklama