Sejm przyjął we wtorek późnym wieczorem ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Ustawę 2.0. Przewiduje ona poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, karierze naukowej. Ma zastąpić cztery dotychczas obowiązujące ustawy.
Za przyjęciem ustawy głosowało 233 posłów, 195 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.
Sejm przyjął ustawę z wszystkimi 60 poprawkami rządowymi, rekomendowanymi przez sejmową Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Ustawa wejść ma w życie 1 października 2018 r.
Tuż przed północą Sejm uchwalił jeszcze ustawę Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawę 2.0). Tym samym zakończył głosowania nad ustawami zmieniającymi system szkolnictwa wyższego. Przepisy wprowadzające regulują funkcjonowanie uczelni w okresie przejściowym.
Za przyjęciem przepisów wprowadzających Ustawę 2.0 głosowało 236 posłów, 195 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Do projektu tego zgłoszono 30 poprawek, ostatecznie Sejm przyjął do tej ustawy 26 poprawek. Wszystkie z tych poprawek to poprawki zaproponowane przez rząd.
Kiedy Ustawa 2.0 wejdzie w życie, zmienić się mają zasady ewaluacji uczelni. Projekt przewidywał, że nowe zasady obowiązywać już będą w ewaluacji prowadzonej w latach 2017-2020. Jedna z przyjętych przez Sejm poprawek do przepisów przejściowych zakłada jednak, że publikacje z czasopism naukowych w latach 2017 i 2018 r. będą punktowane według dotychczasowych ministerialnych punktacji. Punktacja zmieni się więc dopiero w pracach publikowanych w następnych latach.