Do spojrzenia na małżeństwo i rodzinę jako na szansę, a nie źródło problemów zachęcał dzisiaj w Gnieźnie przewodniczący Komisji KEP ds. Nowej Ewangelizacji metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W Gnieźnie startuje dzisiaj V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji.
Kongres pod hasłem "Radość miłości" potrwa do niedzieli. Poświęcony będzie roli, znaczeniu i kondycji rodziny. Wydarzenie otworzy wieczorem msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Kongres poprzedziło dzisiaj forum o papieskiej adhortacji "Amoris laetitia". Zorganizowano je z myślą o księżach i osobach zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin.
Abp Ryś powiedział w czwartek w Gnieźnie, że papież Franciszek w swojej adhortacji przypomina, że rodzina i małżeństwo "nie są problemem, są przede wszystkim szansą".
- To jest jedno z pierwszych stwierdzeń w "Amoris laetitia". Jest to ogromnie ważne, bo chyba wpadliśmy w taką manierę, że o rodzinie mówimy już tylko w kategorii problemu. Zawarty w adhortacji komentarz do "Hymnu do miłości" (...) to jest wykład pozytywny, ale ten pozytywny wykład jakoś nikogo nie wciąga. Natomiast tam, gdzie papież zaczyna mówić o sytuacjach trudnych, wszyscy dostają wypieków na twarzy
– wskazał metropolita łódzki.
Już jutro w Gnieźnie rozpoczyna się V Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem "Radość Miłości".
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) October 23, 2019
Zaprasza abp Grzegorz Ryś:
https://t.co/Ml5b8dbP8O
Dodał, że małżeństwo jest dla człowieka szansą, bo dzięki niemu człowiek "nareszcie nie musi być sam".
- Małżeństwo i rodzina to dla człowieka szansa, bo człowiek nie może się spełnić w życiu poza miłością, poza darem bezinteresownym z siebie samego. Małżeństwo jest też szansą dla Kościoła. Często zastanawiamy się, co Kościół może zrobić dla rodziny, tymczasem, historycznie rzecz ujmując, to rodzina i małżeństwo przygarnęły Kościół. Na początku był przecież Kościół domowy
– powiedział.
Abp Ryś zauważył też, że choć według badań rodzina jest dla każdego w Polsce największą wartością, to "życie wygląda w ten sposób, że w Łodzi rozpada się połowa małżeństw, w Polsce – co trzecie małżeństwo".
- Ludzie dzisiaj traktują związek z drugą osobą, który jest trwały i nierozerwalny, jako rodzaj opresji w życiu. Decyzja o wejściu w małżeństwo jest odkładana latami, bo człowiek się boi, że wchodząc w małżeństwo, przetrąci sobie realizację kilku życiowych ambicji. Także Kościół czegoś chce od tego małżeństwa, państwo też czegoś chce. I jest ten biedny człowiek, który chciałby być szczęśliwy, ale ma drugą osobę, która stoi mu murem przed tym szczęściem, za nią stoi państwo, Kościół i wszyscy, którzy chcą mu mówić, jak on ma żyć. To wszystko jest do pogodzenia z tą deklaracją: rodzina najważniejsza. Jak to pogodzić? Trzeba uchwycić ten pozytywny sens, to, co jest ewangelią małżeństwa i rodziny
– powiedział.
W trakcie trwającego do niedzieli kongresu zaplanowano liczne prelekcje, panele dyskusyjne i warsztaty.
Organizatorzy poinformowali PAP, że w ich trakcie podjęty zostanie m.in. temat współczesnych wyzwań i zagrożeń dla rodziny, towarzyszenia parom niesakramentalnym w rozwoju wiary, a także chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Uczestnicy będą się również zastanawiać nad tym, co czyni małżeństwo szczęśliwym i po co Kościołowi rodzina. Zaplanowano także spotkania modlitewne i rodzinny festyn ewangelizacyjny.
W V Kongresie Nowej Ewangelizacji udział wezmą m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, pomysłodawca adresowanej do rodzin inicjatywy "Celebrate" Charles Whitehead oraz znany rekolekcjonista i duszpasterz rodzin o. Ksawery Knotz.
Kongres organizują Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji i archidiecezja gnieźnieńska