10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Abp Głódź o zmianach w Katechizmie. "Opieramy się na etyce chrześcijańskiej"

Kościół od zawsze stoi na stanowisku, że życie jest wartością największą - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, odnosząc się do decyzji papieża, nakazującej wprowadzenie do Katechizmu Kościoła Katolickiego stanowczej tezy, że kara śmierci jest niedopuszczalna.

Abp Sławoj Leszek Głódź
Abp Sławoj Leszek Głódź
By Piotr Drabik from Poland - Abp Sławoj Leszek Głódź, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34804949

Watykan opublikował dziś wydaną 11 maja bieżącego roku decyzję papieża Franciszka, wprowadzającą do Katechizmu Kościoła Katolickiego stwierdzenie, że kara śmierci jest niedopuszczalna. Jak podawał dotąd artykuł 2267 Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wyklucza stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.

Cytując wypowiedź papieża Franciszka z października 2017 roku, nowy tekst tego artykułu głosi, iż "kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby".

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważna zmiana w Katechizmie Kościoła Katolickiego. "To zamach na godność osoby"

Jak ocenił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, polscy biskupi od dawna wypowiadali się przeciwko karze śmierci.

- Już papież Jan Paweł II mówił, że kara śmierci nie powinna być dopuszczana. Kościół od zawsze stoi na stanowisku, że życie jest wartością największą, absolutną, a wszystko inne jest mniej ważne i względne

 - podkreślił abp Głódź.

Zaznaczył, że nawet w przypadku, kiedy osoba, która miałaby zostać poddana karze śmierci, jest wielokrotnym przestępcą i zagraża bezpieczeństwu innych osób, "są inne możliwości ochrony potencjalnych ofiar niż zabicie jej".

- Takimi możliwościami dysponuje na przykład wymiar sprawiedliwości. Chore jednostki muszą być izolowane, ale to nie znaczy, że tych ludzi można zabijać. Tu chodzi o życie ludzkie. Opieramy się na etyce chrześcijańskiej

 - powiedział abp Głódź.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#abp Sławoj Leszek Głódź #Katechizm Kościoła Katolickiego #kara śmierci

redakcja