Nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła, który był jedyną instytucją o nieprzerwanej ciągłości – mówił dziś na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki.
Kościelne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to jeden z tematów obrad Rady Stałej KEP, której członkowie tradycyjnie spotkali się w częstochowskim sanktuarium w przeddzień obchodzonego 3 maja święta Matki Bożej Królowej Polski. W tym dniu abp Gądecki będzie przewodniczył uroczystej mszy św. na jasnogórskim Szczycie, podczas której wygłosi też homilię.
Przewodniczący KEP powiedział dziś, że Kościół – podobnie jak instytucje państwowe – przygotowuje wydarzenia związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości. Największe z nich odbędą się – po niedawnych uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie – na Jasnej Górze, a także w Krakowie i Warszawie. Plan tych uroczystości to jeden z tematów środowych obrad Rady Stałej KEP.
Abp Gądecki podkreślił wkład Kościoła w dzieło odzyskania niepodległości.
- Gdy państwo, struktury państwa polskiego nie istniały, Kościół w dalszym ciągu istniał i rozciągał swoje wpływy ponad granicami wszystkich trzech zaborów
– mówił metropolita poznański, wskazując na kluczową rolę Kościoła w dążeniu do niepodległej Polski.
- Ta rola Kościoła, która uczyła drogi do świętości, była najważniejszą, która pracowała dla wolności wewnętrznej Polaków. To, co Kościół zrobił w sensie rozwoju nauki, kultury (…), dążenia i pragnienia rozwijania przedsiębiorczości w czasach zaborów, to wszystko nie równa się pracy na rzecz uświęcania Polaków – dzięki niej można było po odzyskaniu niepodległości wydobyć takich ludzi, którzy nie oglądając się na interes własny, byli gotowi budować rzetelnie ojczyznę
– powiedział arcybiskup.
Kościelne obchody 100-lecia niepodległości Polski rozpoczęły się 28-29 kwietnia w Gnieźnie uroczystościami ku czci św. Wojciecha. Kolejnym punktem będzie czwartkowy odpust Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. Dziś poprzedziło go otwarcie przez abp. Gądeckiego wystawy w jasnogórskim Arsenale pt. "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918".
Kolejnymi wydarzeniami jubileuszowymi będą uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i procesja z Wawelu na Skałkę (13 maja), XI Święto Dziękczynienia w Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie (3 czerwca) oraz Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości (ogólnopolskie w Warszawie i lokalne w diecezjach) – 11 listopada.