W czwartek 25 maja 2017 r. przypada 69. rocznica zamordowania rtm. Witolda Pileckiego. Powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL tego dnia odda hołd bohaterskiemu żołnierzowi, który został zabity w murach Rakowieckiej.
W ramach uroczystości zaplanowano koncert projektu muzycznego „Panny Wyklęte” pod hasłem „Chwała Rotmistrzowi!”. Artystki wystąpią w składzie: Halina Mlynkova, Anna Witczak-Czerniawska, Lilu, Kasia Malejonek, Mona, Angelika Korszyńska-Górny, Fala oraz Dariusz Malejonek z zespołem Maleo Reggae Rockers. Koncert odbędzie się o godzinie 20.00 w murach dawnego więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej 37.
To dla Polaków szczególny dzień. Po zakończeniu koncertu o godz. 21.30 nastąpi wspólne przejście drogą śmierci, taką jaką prawdopodobnie Witold Pilecki był prowadzony 69 lat wcześniej. Przejdziemy do miejsca, w którym wykonywano wyroki śmierci. Tam złożymy kwiaty wspólnie z córką bohatera Zofią Pilecką-Optułowicz
– mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Po oddaniu hołdu Witoldowi Pileckiemu o godz. 22.00 zostanie odprawiona polowa Msza św. na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów.
Rotmistrz Witold Pilecki za swoje dokonania został uznany przez historyków za jednego z najdzielniejszych żołnierzy II wojny światowej.
Witold Pilecki, który na ochotnika zgłosił się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, z polecenia gen. Władysława Andersa wrócił do Polski w grudniu 1945 r. Rotmistrz miał zorganizować siatkę wywiadowczą, która będzie informowała władze polskie na uchodźstwie o sytuacji w kraju. Grupa Pileckiego, mimo głębokiego zakonspirowania, została rozbita przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Rtm. Pilecki został aresztowany w maju 1947 r., w trakcie śledztwa był brutalnie torturowany. Na rozprawie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w marcu 1948 r. całą winę wziął na siebie, prosząc o niski wymiar kary dla swoich współpracowników. Komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. Witold Pilecki został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, 25 maja 1948 r. o godzinie 21.30. Do dziś nie odnaleziono jego ciała.
Partnerami wydarzenia są Narodowy Bank Polski, PKN Orlen i Służba Więzienna.
Źródło: niezalezna.pl
#Panny wyklęte #rocznica śmierci #rotmistrz Witold Pilecki #rotmistrz #Witold Pilecki
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg