10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Robert Tekieli: Radio robię od 31 lat. WYWIAD

W środę prezes Polskiego Radia Jacek Sobala odwołał ze stanowiska zastępcy dyrektora PR24 Krzysztofa Gottesmana.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
W środę prezes Polskiego Radia Jacek Sobala odwołał ze stanowiska zastępcy dyrektora PR24 Krzysztofa Gottesmana. Funkcję tę objął Robert Tekieli, publicysta mediów Strefy Wolnego Słowa, który z radiem związany jest od początków swojej kariery.

Mało kto wie, że przygodę z dziennikarstwem rozpoczynałeś w radiu.
Tak. 1 kwietnia 1986 roku. Zaraz po stanie wojennym. Była to rozgłośnia Uniwersytetu Jagiellońskiego „Alma Radio”. Moi koledzy z Almy założyli parę lat później RMF. Dwa tygodnie po objęciu rządów przez Tadeusza Mazowieckiego przyjechałem do Warszawy, kolegę z antykomunistycznego podziemia spytałem czy zna kogoś w radiu. Trafiłem dobrze, do Janiny Jankowskiej. Ta po pięciominutowej rozmowie powiedziała: - Chcesz robić radio, OK, masz magnetofon, idź, nagraj coś. Następnego dnia miałem radiowy dwutygodnik „Zadzwońcie po milicję”. Wtedy równolegle robiłem „bruLion” więc w audycji były środowiska punk, Pomarańczowa Alternatywa – cała młodzieżowa kontestacja. „Zadzwońcie” robiłem z Maćkiem Chmielem, potem pojawiła się sympatyczna studentka, Ania Maruszeczko. To był zabawny odlot, bo anarchistyczno-artystyczna audycja miała miejsce na antenie śmiertelnie poważnej „Jedynki”. Wyrzucono nas, gdy Wałęsa został prezydentem. W audycji bowiem często głos zabierali gdańscy anarchiści, a oni wiedzieli o tym człowieku sporo.

Czy dobrze rozumiem, że „Zadzwońcie po milicję”, podobnie jak „bruLion” było głosem pokolenia dzieci Solidarności?
Tak. Potem zacząłem robić w Radiu Kolor cotygodniową audycję „Ultrafiolet”, razem z Mirkiem Spychalskim, Anią Maruszeczko i Czarkiem Michalskim. To również był głos ludzi urodzonych w latach 60. i 70. Potem przez dwanaście lat prowadziłem audycję „Pocieszenie i strapienie” na katolickich falach ogólnopolskiego radia „Plus” i warszawskiego radia „Józef”. Kiedy „Józef” opuścił sieć, Prymas Józef Glemp poprosił mnie bym stworzył to radio na nowo. Zostałem jego dyrektorem programowym. Moim szefem bezpośrednim był dzisiejszy biskup Rafał Markowski. Przez siedem lat udało się nam zbudować wokół rozgłośni wspaniałą wspólnotę.

Jak zmieni się PR24, radio którego zostałeś zastępcą dyrektora?
Pracę rozpoczynam 24 maja. Dzień później będę gotów mówić o tym, w jakim kierunku Paweł Badzio, dyrektor tej anteny, i ja, poprowadzimy tę rozgłośnię.



Robert Tekieli
Twórca „bruLionu”, „alternaTiVi” i katolickiego radia Józef. Były przewodniczący Rady Programowej TVP, dyrektor programowy warszawskiego radia Józef, dziennikarz radiowej Jedynki, radia Kolor, TVP1, TVP Historia, redaktor kwartalnika „bruLion”, wicenaczelny tygodnika opinii „Ozon”, współpracownik „Nowego Państwa”, felietonista „Gazety Polskiej”, redaktor „Codziennej” GP, doradca Zarządu Polskiego Radia.

W radiowej Jedynce rozpoczynał w 1989, redagował i prowadził na jej antenie audycję „Zadzwońcie po milicję” (z Maciejem Chmielem), w TVP robił cykle „dzyndzylyndzy” z Krzysztofem Skibą i Tymonem Tymańskim i „alternaTiVi” z Darkiem Gajewskim, Anitą Gargas i Bolkiem Pawicą. Prowadził i redagował „Gońca Kulturalnego” w TVP 1, cykl programów w TVP Historia. Tworzył programy dla Polsatu i RTL7.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Polskie Radio #Jacek Sobala #PR24 #Robert Tekieli

MJ