Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Obrona konieczna – spore zmiany w prawie. „Chcemy zaostrzyć odpowiedzialność wobec bandytów”

Mam nadzieję, że zmiana ws. granic obrony koniecznej wejdzie w życie w ciągu kilku miesięcy – oznajmił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Piotr Łuczuk
Piotr Łuczuk
Mam nadzieję, że zmiana ws. granic obrony koniecznej wejdzie w życie w ciągu kilku miesięcy – oznajmił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział rozszerzenie granic obrony koniecznej m.in. w sytuacjach odpierania zamachu związanego z wdarciem się napastnika do domu osoby broniącej się.

Ziobro podkreślił, warunkiem koniecznym przyjęcia zmian jest przekonanie do tej propozycji rządu oraz koalicyjnych partii.
 
Według Zbigniewa Ziobry istnieje realna szansa, aby przepis ws. granic obrony koniecznej wszedł w życie w perspektywie kilku miesięcy.

- Ta propozycja nie kłóci się z innymi propozycjami, które będziemy przedstawiać w ramach zaostrzenia odpowiedzialności karnej, a więc w kierunku zupełnie przeciwnym, ale w stosunku do sprawców, którzy dopuszczają się takiego rodzaju zamachów, zwłaszcza dopuszczając się ciężkich zamachów przeciwko życiu, zdrowiu. W tym zakresie jest już właściwie gotowy projekt nowelizacji kodeksu karnego i chcemy w sposób zasadniczy – drastyczny nawet – zaostrzyć odpowiedzialność karną wobec bandytów i przestępców, którzy też muszą się liczyć z tym, że dopuszczając się poważnych zamachów, spotkają się z karzącą ręką państwa, które stać będzie po stronie uczciwych Polaków – mówił Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej.

Jak poinformował, proponowany przepis dotyczący obrony koniecznej miałby brzmieć: "Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo ogrodzonego terenu przylegającego do mieszkania, lokalu, domu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące".

- Przewaga, która powinna towarzyszyć osobie broniącej się wymaga zmiany ustawowej [...] Ta propozycja de facto prowadzi do rozszerzenia rozumienia obrony koniecznej poprzez zagwarantowanie osobie broniącej się - w tych sytuacjach opisanych w przepisie bezkarności - nawet wtedy, gdy doszło po ich stronie do przekroczenia granic obrony koniecznej- powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

 
Dziś Kodeks karny stanowi, że "nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem". W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia - głosi K.k. Zgodnie z nim, nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

WIDEO

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Zbigniew Ziobro #Ministerstwo Sprawiedliwości #prawo #obrona konieczna

rz