Szef resortu obrony przypomniał, że tradycje DGW sięgają powstania kościuszkowskiego i „walki z najazdem moskiewskim w 1794 r.”.- To wy wobec naszych gości z całego świata reprezentujecie to Wojsko Polskie. [...] Wojsko, naród, ale i całe państwo, patrząc na was, jest dumne z Wojska Polskiego – mówił do żołnierzy szef MON.
Minister przypomniał, że podczas uroczystości odsłonięcia popiersia mówił do dowódców, że ich obowiązkiem jest strzeżenie tego pomnika.- Tam jest źródło waszej pamięci historycznej, ale tam jest także źródło waszej zdolności bojowej, waszego żołnierskiego honoru. I cieszę się, i chcę podziękować dowódcy DGW gen. Głąbowi, podobnie jak wam wszystkim, że potwierdziliście to raz jeszcze w ostatnich dniach, fundując i wystawiając na tym placu, w witrynie siedziby garnizonu warszawskiego popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które na zawsze będzie tutaj już na tym placu świadczyło o dniach wielkości i dramatu Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział minister Antoni Macierewicz.
Dowództwo Garnizonu Warszawa odpowiada m.in. za ceremonialną oprawę uroczystości państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska oraz umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Dowództwu podlega 3,8 tys. żołnierzy i ok. 2 tys. pracowników cywilnych. Jednostka jest podporządkowana bezpośrednio szefowi MON.- Tak jak na co dzień strzeżecie wielkiej tradycji i dorobku Wojska Polskiego i polskich żołnierzy zaklętych w Grobie Nieznanego Żołnierza, tak od tygodnia spada na was wielki obowiązek strzeżenie popiersia tego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej – powiedział Antoni Macierewicz do żołnierzy i dowódcy stołecznego garnizonu.