Polscy wojskowi informatycy zajęli drugie miejsce w swojej kategorii, utrzymując się tym samym po raz kolejny w czołówce najlepszych natowskich programistów – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
W dniach 27-31 marca br. w Londynie odbyła się druga edycja konkursu Enterprise Architecture Hackathon, organizowanego przez NATO Supreme Allied Command Transformation (SACT) w Norfolk. W konkursie udział wzięły międzynarodowe zespoły z instytucji wojskowych, środowisk akademickich oraz firm komercyjnych. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach i dotyczyła modelowania (ang. Modeling Challenge), kodowania (ang. Coding Challenge) oraz wykorzystania możliwości Internetu rzeczy (ang. Internet of Things).
W kategorii Coding Challenge Polskę reprezentował zespół z podległego Inspektoratowi Systemów Informacyjnych w Pionie Podsekretarza Stanu w MON Pana Bartłomieja Grabskiego, Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi w Warszawie w składzie: por. Marcin Cieślewicz, por. Marcin Perka i por. Artur Stachurski. W kategorii tej należało przedstawić oprogramowanie przeznaczone do analizy danych zebranych z ćwiczeń i testów organizowanych przez Sojusz Północnoatlantycki.
Zespół wykonał prototyp systemu analitycznego, opartego na znormalizowanej bazie danych, zasilanej plikami o różnych strukturach. Architekturę systemową oparto na chmurze obliczeniowej, na której umieszczono również w pełni responsywną aplikację internetową wizualizującą analizowane dane w postaci zróżnicowanych wykresów i tabel.
Zaprezentowane rozwiązanie zostało wysoko ocenione przez skład sędziowski. Doceniono możliwości funkcjonalne i złożoność prototypu, nowoczesny interfejs oraz sposób prezentacji rozwiązania. Polscy wojskowi informatycy zajęli drugie miejsce w swojej kategorii, utrzymując się tym samym po raz kolejny w czołówce najlepszych natowskich programistów.
Podobnie jak w zeszłym roku EA Hackathon poprzedza konferencję TIDE Sprint odbywającą się w miejscowości Saint-Malo we Francji, której głównym celem jest określenie kierunków i metod wspomagających transformację systemów NATO i systemów narodowych oraz tendencji rozwoju metodologii architektury korporacyjnej.
Źródło: MON
#Londyn #wyróżnienie #obronność #NATO #programiści
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
iggys