Wyboru w 2010 roku Andrzeja Rzeplińskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Stanisława Biernata na wiceprezesa dokonano z naruszeniem prawa, bo nie zostali oni przedstawieni prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu w formie uchwały Zgromadzenia Ogólnego TK - podał portal wPolityce.
Według dziennikarzy, dokument datowany na 12 sierpnia 2010 r., w którym Trybunał informuje Komorowskiego o wyborze Rzeplińskiego i Biernata jako kandydatów na prezesa i wiceprezesa to „świstek, który z trudem zajmuje ledwie jedną stronę maszynopisu i jest podpisany przez sędziego Bogdana Zdziennickiego” (ustępującego prezesa TK - PAP). Zdaniem portalu, ustawa o TK, która wówczas obowiązywała, nakładała na ZO obowiązek wyboru prezesa i wiceprezesa w formie uchwały.
Tej formy jednak nie zachowano, co jest zaprzeczeniem obowiązujących wtedy przepisów
- dodano.
Ponadto, według portalu, Rzepliński nie został wybrany większością głosów, gdyż otrzymał ich zaledwie siedem. Jego kontrkandydatka sędzia Ewa Łętowska miała dostać ich tyle samo. Biernat miał dostać dziewięć głosów, a jego kontrkandydat Mirosław Granat tyle samo - dodano.
W świetle opinii, do której dotarł portal wPolityce.pl wynika więc, że Komorowski powołał Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata na stanowiska z pogwałceniem Konstytucji. O ile Andrzej Rzepliński przestał być już prezesem trybunału, to sprawa Stanisława Biernata jest bardziej skomplikowana. Nadal piastuje on bowiem stanowisko wiceprezesa TK. W świetle tej opinii prawnej nie powinien go zajmować
- podał portal.
13 sierpnia 2010 r. PAP podawała, że Łętowska i Rzepliński są kandydatami na prezesa TK, a Biernat i Mirosław Granat na wiceprezesa. Tymczasem ZO dokonało wyboru już 13 lipca 2010 r., ale jego wynik przedłożyło prezydentowi dopiero w sierpniu, bo wcześniej nie był on jeszcze zaprzysiężony. Rzepliński był prezesem do 19 grudnia 2016 r.
Źródło: PAP
#Trybunał Konstytucyjny #Stanisław Biernat #Andrzej Rzepliński
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb