10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Spotkanie z rodzinami Żołnierzy Wyklętych - TRANSMISJA

W niedzielę, 26 lutego o 13:30 zapraszamy na transmisję na żywo ze spotkania z Bożeną Przybyłowską, córką por. Jana Przybyłowskiego "Onufrego" oraz Markiem Franczakiem, synem sierż.

arch. IPN
arch. IPN
W niedzielę, 26 lutego o 13:30 zapraszamy na transmisję na żywo ze spotkania z Bożeną Przybyłowską, córką por. Jana Przybyłowskiego "Onufrego" oraz Markiem Franczakiem, synem sierż. Józefa Franczaka „Lalka”. Spotkanie odbędzie się w Rypińskim Domu Kultury.
 
Por. Jan Przybyłowski ps. "Onufry” urodził się  27 listopada 1917 roku w Zbyszewie niedaleko Włocławka. Był ochotnikiem w wojnie obronnej 1939 roku. Po ucieczce z niewoli niemieckiej żołnierz wywiadu NOW, nast. Inspektoratu Płocko-Sierpeckiego AK. W 1944 roku w ramach akcji inwigilowania i zwalczania grup komunistycznych, wszedł w skład organizowanych struktur AL. Po wkroczeniu wojsk sowieckich pozostał w konspiracji. Organizował struktury samoobrony przed terrorem komunistycznym. Podlegały mu trzy patrole bojowe dowodzone przez: ppor. Aleksandra Friczkego "Orła”, ppor. Jana Boguszewskiego "Lwa” i ppor. Tadeusza Derkowskiego "Cichego”. Latem 1946 r. wszedł w skład sztabu 11 Grupy Operacyjnej NSZ w "XXIII” Okręgu NZW, obejmując stanowisko szefa wywiadu. Zagrożony aresztowaniem, przeniósł się do Warszawy, skąd nadal kierował działalnością wywiadowczą. Aresztowany 26 września 1948 roku. 3 lipca 1950 r. został skazany na karę śmierci. Zamordowany 18 stycznia 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
 
Sierż. Józef Franczak ps. „Lalek” uznawany jest za ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. Urodził się 17 marca 1918 roku w Kozicach k. Piask na Lubelszczyźnie. Ukończył Szkołę Podoficerską w Żandarmerii w Równem. Był uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku. Zbiegł z niewoli sowieckiej. Od 1940 roku członek ZWZ-AK. W 1944 roku wcielony do 2 Armii WP, skąd zdezerterował w styczniu 1945 r. W 1946 r. aresztowany prze ubecję zdołał uciec. Od 1947 r. pod rozkazami kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok. Wykonywał wyroki na konfidentach bezpieki (m. in. tych, przez których zginęli dowódcy oddziałów: „Lew” i „Uskok”). Od 10 lutego 1953 roku ukrywał się samotnie u ponad 200 współpracowników. „W gromadzie Kozice nie ma naszego POP, wszyscy boją się bandyty „Lalka” - pisali przerażeni pezetperowcy pod koniec lat 50. Chciał się ujawnić po październiku 1956 roku, ale groziło mu dożywotnie więzienie. Wydał go - za pieniądze - brat stryjeczny jego partnerki, tajny współpracownik SB „Michał”. Zginął podczas obławy SB i ZOMO 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych. Z odciętą przez bezpiekę głową pochowany przez rodzinę w Piaskach. W 2008 r. prezydent RP Lech Kaczyński nadał mu pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Start w niedzielę o 13:30 

 



Źródło: mon.gov.pl,Klub Gazety Polskiej Rypin

#Rybin #spotkanie #Żołnierze Wyklęci #Onufry #Lalek

niezalezna.pl