Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

DEBATA Mieszkanie Plus i jego wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju. TRANSMISJA

Czy program Mieszkanie Plus ma szansę osiągnąć sukces w długiej perspektywie? /Jak zapewnić finansowanie inwestycji i możliwość optymalizacji ich kosztów?

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Czy program Mieszkanie Plus ma szansę osiągnąć sukces w długiej perspektywie? /Jak zapewnić finansowanie inwestycji i możliwość optymalizacji ich kosztów? Jak wykorzystać potencjał inwestorów prywatnych na rynku mieszkaniowym? Odpowiedzi na te pytania pojawią się na debacie pt. Mieszkanie Plus i jego wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju.

Według różnych szacunków, uwzględniających mieszkania substandardowe, deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi nawet 7–8 mln lokali.
Jednocześnie nawet połowa Polaków nie spełnia warunków, by uzyskać kredyt i kupić własne mieszkanie.

- Ponad milion polskich rodzin nie ma szans na wynajem lub kupno własnego mieszkania i musi je dzielić wraz z innymi gospodarstwami domowymi.
- Obecny rynek mieszkaniowy kieruje ofertę do około 40 proc. społeczeństwa, niemal całkowicie pomijając osoby o niższych dochodach i sporą część tzw. klasy średniej.
- Poza nielicznymi wyjątkami, oferta dostępna jest głównie dla wąskiej grupy klientów, posiadających zdolność kredytową.
- Polska zajmuje 24. miejsce w UE pod względem powierzchni mieszkaniowej na osobę (27,6 m kw. w Polsce, przy średniej UE niemal 40 m kw.).
- Przyczyną jest przede wszystkim wysoka cena mieszkań w relacji do wynagrodzeń, co znacznie ogranicza potencjalny popyt.
- W 2015 roku średnie zasoby mieszkaniowe w Unii Europejskiej wyniosły 486,5 mieszkania na tysiąc obywateli.
- W Polsce wskaźnik ten wynosi zaledwie 363 mieszkania na tysiąc mieszkańców – o blisko jedną czwartą poniżej średniej europejskiej.
- Co siódma polska rodzina mieszka w nieodpowiednich warunkach – w mieszkaniach o niskim lub skrajnie niskim standardzie.
- Co dziesiąty Polak marzy o posiadaniu łazienki.
- Jedno na pięć mieszkań w Polsce nie ma ogrzewania.
- Co trzydziesta polska rodzina nie ma w domu bieżącej wody.
- Polska ma jeden z największych wskaźników mieszkań własnościowych w Europie, wynoszący aż 83 proc.
Dla porównania: w zamożnych Niemczech w lokalach czynszowych mieszka ponad połowa mieszkańców.



TRANSMISJA Z DEBATY:

 



Źródło: stream1,niezalezna.pl

#transmisja #Mieszkanie + #Mieszkanie plus #debata

red.