Ewa Palma z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że od niedzieli sytuacja smogowa znacznie się poprawia. Choć nadal są regiony, gdzie smog się utrzymuje. To województwo śląskie i aglomeracja górnośląska; województwo małopolskie – najgorzej jest w Krakowie; oraz podkarpackie.
Sytuacja w Warszawie poprawia się, choć poziom zanieczyszczeń jest nadal wysoki – to aż 100 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10; dopuszczalna norma to 50 µg/m3.
– mówi Krystyna Barańska z Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.Utrzymuje się tendencja spadkowa. W najbliższych dniach prognozowany jest znaczny spadek zanieczyszczeń
Zdaniem ekspertów Warszawa jest ofiarą głównie swoich okolic, gdzie wciąż duża liczba domów nie jest podłączona do miejskiego systemu ogrzewania i mieszkańcy korzystają z domowych pieców, do których wrzucają węgiel, drewno oraz śmieci. A przeważające w tym rejonie wiatry z południa przemieszczają pyły nad miasto.