Prawdziwą panikę wśród byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej wywołały prace nad projektem ustawy dezubekizacyjnej.
Prawdziwą panikę wśród byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej wywołały prace nad projektem ustawy dezubekizacyjnej. Rządowy projekt zakładał obniżenie emerytur i rent funkcjonariuszom pełniącym służbę m.in. w SB w latach 1944-1990. Gen. Jerzy Stańczyk, który swoją służbę w MO zaczynał jeszcze w roku 1959 teraz zastanawiał się, jak ma „wyżyć za 2 tys. zł”.
13 grudnia przed Sejmem byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej wyrażali swój stanowczy sprzeciw wobec ustawy dezubekizacyjnej.
Grozi nam pozbawienie podstaw do życia. Naprawdę. Ja skończyłem 80 lat. Za 2 tysiące złotych ja nie jestem w stanie wyżyć. Nie chcę tu podburzać, ale mam gorącą prośbę. Chciałem, żebyście państwo tą krzywdą zarazili swoje dzieci, wnuki
– mówił były komendant główny policji, gen. Jerzy Stańczyk, który swoją karierę zaczynał w Milicji Obywatelskiej.
Jerzy Stańczyk były Komendant Główny Policji nie wyżyje za 2 tyś. emerytury https://t.co/q44rgn4H23
— Adrian Bink (@Adrian_i7) 10 sierpnia 2017
Stańczyk przez lata swojej służby dał się poznać jako człowiek PZPR, który za swoje „zasługi” nagradzany był wielokrotnie resortowymi odznaczeniami. Działał również w oddziale specjalnym ORMO.
Wszystko zaczęło się jednak od wstąpienia do Milicji Obywatelskiej w 1959 roku. Jerzy Stańczyk w kolejnych latach pracował na stanowisku wywiadowcy Komisariatu Portowego i technika Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej MO w Szczecinie. Z kolei już w latach 1972–1976 był zastępcą komendanta powiatowego w Świnoujściu, a następnie zastępcą komendanta miejskiego w Szczecinie i komendantem powiatowym w Świnoujściu. W latach 1976–1984 był zastępcą szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych ds. MO w Kielcach, a następnie zastępcą szefa WUSW w Szczecinie.
Warto nadmienić, że w grudniu 1989 kierował akcją Milicji Obywatelskiej w czasie stłumienia protestu więźniów w zakładzie karnym w Goleniowie i Nowogardzie.
Jego kariera nie zakończyła się jednak wraz z rokiem 1989. Po przekształceniu MO w policję został komendantem wojewódzkim w Szczecinie. W latach 1994–1995 zajmował stanowisko komendanta stołecznego w Warszawie. Ostatecznie został szefem polskiej policji. Funkcję komendanta głównego policji pełnił od marca 1995 do stycznia 1997. W latach 1997–2002 był radcą–ministrem pełnomocnym w Ambasadzie RP w RFN.
Wczoraj wieczorem, obradując w Sali Kolumnowej, posłowie przyjęli ustawę dezubekizacyjną.
MSWiA przedstawiało jak wyglądają dotychczasowe świadczenia esbeków: