10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

„Konstytucja Biznesu” – ułatwienia dla przedsiębiorców

W zeszłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia pakietu zmian w prawie, które mają tworzyć tzw. Konstytucję Biznesu.

fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
W zeszłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia pakietu zmian w prawie, które mają tworzyć tzw. Konstytucję Biznesu. Celem nowych regulacji jest wprowadzenie ułatwień dla osób prowadzących działalność gospodarczą i zdefiniowanie na nowo relacji między przedsiębiorcami a administracją państwową – mają się one stać bardziej przyjazne.

Cztery filary Konstytucji Biznesu

Kluczową ustawą w ramach całej reformy jest Prawo Przedsiębiorców, które opiera się na 4 podstawowych założeniach. Po pierwsze obowiązywać ma reguła, wedle której to, co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. Podkreślona zostaje tutaj podstawowa zasada wolności gospodarczej, która pozwala przedsiębiorcy prowadzić biznes w sposób nieskrępowany, pod warunkiem, że nie łamie on ustalonych w prawie zakazów i ograniczeń. Po drugie znane z prawa karnego domniemanie niewinności wprost przełożone zostaje na domniemanie uczciwości przedsiębiorcy. Niedopuszczalne będą sytuacje, w których osoba prowadząca biznes musiałaby udowadniać swoją uczciwość, co więcej wszelkie wątpliwości związane z konkretnymi sprawami rozstrzygane będą na korzyść przedsiębiorcy. Po trzecie – wiąże się to również z poprzednia regułą – niejasne przepisy mają być interpretowane przyjaźnie, a więc również na korzyść przedsiębiorców. I po czwarte funkcjonować ma zasada proporcjonalności, zgodnie z którą urzędy nie będą mogły nakładać na przedsiębiorców nieuzasadnionych obciążeń.

Wybrane zmiany

Poza wymienionymi powyżej zasadami, Konstytucja Biznesu wprowadzić ma cały szereg uproszczeń w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie będzie trzeba już rejestrować i odprowadzać składek od bardzo małych działalności, z których miesięczne przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W świetle prawa nie będą one traktowane jako działalność gospodarcza – na tym przepisie skorzystać mają np. drobni handlarze i korepetytorzy. Z kolei nowe firmy (co roku w Polsce swoich sił w biznesie próbuje ponad 200 tys. osób) przez pierwsze pół roku działalności zostaną zwolnione z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast przez kolejne 2 lata – tak jak dotychczas – będą objęte tzw. małym ZUS-em. Dodatkowo przedsiębiorcy nie będą już musieli przechowywać bezterminowo sprawozdań finansowych – ich archiwizacja będzie trwała 5 lat. Planuje się także stopniowe wycofywanie z obrotu numeru REGON. Przedsiębiorcy identyfikowani będą wyłącznie za pomocą numeru NIP.

Znacznemu uproszczeniu mają ulec także kwestie podatkowe. Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z wielu obowiązków dokumentacyjnych i informacyjnych, dookreślone zostaną również zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodu, których rozbieżna interpretacja jest dziś bardzo często powodem kłopotów przedsiębiorców z urzędem skarbowym. W przypadku odziedziczenia udziałów w firmie lub całego przedsiębiorstwa po śmierci właścicieli, nie będzie już trzeba płacić podatku od spadków i darowizn. Ujednolicone zostaną wzory formularzy dotyczących opłacania podatków lokalnych oraz możliwe będzie ich składanie w formie elektronicznej. Co ważne, w przypadku wydania przez Naczelny Sąd Administracyjny wyroku zawierającego interpretację indywidualną rozbieżną z dotychczasowymi, Minister Rozwoju i Finansów będzie zobowiązany do wydania interpretacji ogólnej.

Konstytucja Biznesu zakłada również powołanie instytucji Rzecznika Przedsiębiorców. Jego głównym zadaniem będzie stanie na straży praw osób prowadzących działalność gospodarczą. Do najważniejszych uprawnień Rzecznika należeć będzie obligowanie urzędów do wydawania objaśnień skomplikowanych przepisów oraz możliwość wstrzymania kontroli, jeśli istnieć będzie poważne podejrzenie złamania prawa przez urzędników. Rzecznik ma również wspierać dialog między przedsiębiorcami a organami administracji oraz opiniować projekty ustaw dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. W tym zakresie podobne kompetencje ma mieć także Komisja Wspólna Rządu i Przedsiębiorców.

 



Źródło: niezalezna.pl

#biznes #przedsiębiorcy #Morawiecki #konstytucja biznesu

Krzysztof Bałękowski