Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy likwidującej Inspekcję Transportu Drogowego (ITD). Włączenie funkcjonariuszy ITD do drogówki już rok temu zapowiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
Inspekcja Transportu Drogowego została powołana w 2001 r., a działalność rozpoczęła rok później. Jej likwidacja nie ma być głównym celem ustawy, a jedynie środkiem do zapewnienia większego bezpieczeństwa na polskich drogach.
Rekomendacja NIK
Już w 2014 r. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w raporcie dotyczącym bezpieczeństwa na drogach rekomendowała włączenie Inspekcji Transporty Drogowego w struktury policji. W rekomendacji wskazywano przede wszystkim na niedobory kadrowe ITD oraz niejasny status prawny jej funkcjonariuszy. Zwracano uwagę, że przez zbyt małą liczbę inspektorów bardzo ograniczone są kontrole drogowe w dni wolne od pracy oraz nocami. Wpływało to również negatywnie na skuteczność ITD.
Powstanie policyjna służba kontroli
Włączenie ITD do drogówki ma być elementem głębszej reformy, jaka czeka policję. System kontroli drogowej zostanie skonsolidowany poprzez powstanie policyjnej służby kontroli. Będzie ona odpowiadała m.in. za elektroniczny system nadzoru nad ruchem drogowym, a także za ponad 400 fotoradarów, mobilnych urządzeń rejestrujących oraz urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i rejestrowania przejazdu na czerwonym świetle.
Likwidacja ITD ma być korzystna również dla jej pracowników. Dzięki wcieleniu do nowej służby staną się oni funkcjonariuszami policji, dzięki czemu zyskają większe, niż dotychczas, uprawnienia i kompetencje.
Źródło: niezalezna.pl
#drogi #transport #Inspekcja Transportu Drogowego #ministerstwo spraw wewnetrznych #MSWiA
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Krzysztof Bałękowski