Dziś Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Rady Miasta Lublin wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka, członka Platformy Obywatelskiej. Według CBA samorządowiec złamał przepisy ustawy antykorupcyjnej.
Jak podała dziś służba prasowa CBA, funkcjonariusze zakończyli już kontrolę przestrzegania przepisów o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, tzw. ustawy antykorupcyjnej. Sprawdzali czy nie naruszył ich Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Funkcjonariusze CBA ujawnili, że
od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. wbrew zakazowi zasiadał on w radzie nadzorczej spółki PZU Życie S.A. Dodatkowo ustalono, że pobierał z tego tytułu wynagrodzenie, w sumie było to ponad 260 tys. zł.
Zgodnie z przepisem art. 4 ustawy antykorupcyjnej osoby podlegające ograniczeniom antykorupcyjnym w okresie sprawowania funkcji (m.in. prezydent, burmistrz, wójt) nie mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego. Warto zaznaczyć, że odmowa podpisania protokołu kontroli przez Krzysztofa Żuka nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli, nie zmienia bezspornych ustaleń CBA. Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej oraz kodeksu wyborczego naruszenie zakazów przez prezydenta powoduje wygaśnięcie jego mandatu. Dziś taki wniosek trafił do Rady Miasta Lublina
- podała służba prasowa CBA.
Tymczasem jak stwierdza portal onet.pl, obecny układ sił w Radzie Miasta Lublin „daje prezydentowi niemal pewność zachowania stanowiska”. W 31-osobowej radzie aż 16 radnych stanowi koalicja PO–Wspólny Lublin, która popiera Krzysztofa Żuka. W przypadku braku uchwały o wygaszeniu mandatu do akcji może wkroczyć wojewoda lubelski, wydając postanowienie zastępcze. Wówczas prezydent może się od takiej decyzji odwoływać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Źródło: niezalezna.pl
#PZU #Lublin #CBA #Krzystof Żuk
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
krs