Stoimy dzisiaj przed symbolem solidarności, godności żołnierza, żołnierza, który nie musi mieć imienia i nazwiska, żołnierza, który nie walczył w jednej konkretnej bitwie, żołnierza, który trwał na posterunku wierny rozkazom i wierny służbie państwu. Żołnierza, który przez swoją wierność, służbę i ofiarę życia zasłużył, żeby być pamiętany i któremu oddajemy cześć - mówił podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski. Dziś odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie - z okazji 91. rocznicy powstania Grobu Nieznanego Żołnierza.
Wiceminister podkreślił, że ten kawałek muru, który ma poszarpane boki, a na górze zniszczone kolumny, to symbol państwa polskiego, które trwa mimo wichur wojennych, mimo strasznych losów, mimo zagłady swoich obywateli.
Stoimy przed symbolem, gdzie składają się zarówno losy żołnierza, jak i państwa. Nic lepiej nie pokazuje tego związku, że państwo opiera się na obywatelach, a kiedy trzeba, to obywatele stają się żołnierzami i razem z żołnierzami, którzy noszą mundur bronią ojczyzny
- podkreślił Wojciech Fałkowski.
Podczas uroczystości z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, odczytany został akt ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza, oddana salwa honorowa i złożone wieńce. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.
* * *
2 listopada 1925 roku w Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Saskim w Warszawie złożono szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa z 1918 roku. W centrum pomnika umieszczonego w trzech środkowych arkadach Pałacu Saskiego, znalazła się płyta z szarego kamienia z napisem „Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę”. Na stalowej płycie wewnątrz napisano „Dnia 2 XI 1925 roku zostały złożone w miejscu zwłoki nieznanego żołnierza polskiego przeniesione z wybranego losem pobojowiska lwowskiego”.
Grób jest symbolem walk o wolność Ojczyzny i miejscem najważniejszych uroczystości państwowych.
Źródło: mon.gov.pl
#obrońcy Lwowa
#Warszawa
#Grób Nieznanego Żołnierza
pb