Dwie trzecie badanych (68 proc.) jest jednak zdania, że katastrofa nie została rzetelnie wyjaśniona; przeciwnego zdania jest 24 proc. badanych. Co więcej, prawie tyle samo (65 proc.) badanych uważa także, że katastrofa ta nie będzie rzetelnie wyjaśniona w najbliższej przyszłości; w wyjaśnienie wierzy 21 proc. badanych.
Z kolei Trzy czwarte badanych (76 proc.) jest zdania, że katastrofa i jej ofiary zostały odpowiednio upamiętnione; przeciwnego zdania jest 19 proc. badanych.
Odpowiadając na kolejne pytanie, dwie trzecie badanych (69 proc.) uznało, że z tej katastrofy polscy politycy nie wyciągnęli takich wniosków, jakie powinni; przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych.
Analitycy TNS OBOP zwracają uwagę, że badanie to ujawniło wyraźne pęknięcie w opinii społecznej: ofiary katastrofy smoleńskiej zostały odpowiednio upamiętnione, ale katastrofa ani nie została, ani nie zostanie rzetelnie wyjaśniona, a politycy nie wyciągnęli z niej takich wniosków, jakie powinni.
Sondaż zrealizowano w dniach 3 - 6 marca na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.