Właśnie zakończyło się głosowanie nad projektami ustaw dotyczącymi aborcji. Projekt, który zakłada całkowity zakaz aborcji trafił do dalszych prac komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Natomiast projekt zakładający liberalizację obowiązujących przepisów został odrzucony.
Pierwsze głosowanie dotyczyło wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu dot. całkowitego zakazu aborcji. 4 posłów z PO zagłosowało przeciw: Janusz Cichoń, Joanna Fabisiak, Włodzimierz Karpiński i Jacek Tomczak. Dwóch posłów Platformy Obywatelskiej: Marek Biernacki i Stanisław Lamczyk wstrzymało się od głosu. Kluby PiS i Nowoczesnej głosowały jednomyślnie.
Za głosowało 154, przeciw 267 a 11 posłów wstrzymało się od głosu.
W drugim głosowaniu, nad skierowaniem projektu do komisji, wyniki wyglądały następująco:
za głosowało 42 posłów, przeciw 361 a 30 posłów wstrzymało się od głosu.
Po przerwie, odbyło się głosowanie nad obywatelskim projektem ws.prawa do aborcji na życzenie. Sejm przyjął wniosek o odrzuceniu w I czytaniu obywatelskiego projektu dot. dot. liberalizacji prawa aborcyjnego. Za było 230 posłów, przeciw 173, wstrzymało się 15.
Przypomnijmy, że projekt, który zakłada całkowity zakaz przerywania ciąży i wprowadza kary za jej dokonanie złożyła inicjatywa „Stop Aborcji”. Osoby, które złożyły projekt chcą, aby za zabicie nienarodzonego dziecka, odpowiedzialność karną ponosiły kobiety i lekarze. Groziłaby za to kara do pięciu lat więzienia.
Natomiast projekt „Ratujmy Kobiety” wprowadza postulaty zakładające liberalizację obowiązujących przepisów i dopuszcza aborcję nawet do 12 tygodnia ciąży oraz wprowadza edukację seksualną do szkół.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zdecydowany głos w debacie aborcyjnej. Tego wystąpienia przeraziły się liberalne media
Źródło: tvp.info.pl,niezalezna.pl,300polityka.pl
#"Ratujmy Kobiety" #"Stop Aborcji" #Sejm #aborcja
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ES