Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej odrzucił apelację mechanika z miasta Perm Denisa Łuzgina, który wcześniej został skazany za „rehabilitację nazizmu”. Stwierdzono to na podstawie tego, że Rosjanin udostępnił na swoim koncie w rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte artykuł, w którym mowa o współpracy III Rzeszy i ZSRS m.in. podczas agresji na Polskę w 1939 r.
W czerwcu br. Sąd Okręgowy w Permie skazał Łuzgina na karę grzywny w wysokości 200 tys. rubli (ok. 12 tys. zł).
Uznano go za winnego popełnienia przestępstwa zgodnie z cz. 1 art. 345 Kodeksu Karnego o „rehabilitacji nazizmu”.
W grudniu 2014 r. mechanik udostępnił na swojej stronie na VKontakte (rosyjski odpowiednik Facebooka) artykuł nieznanego autora, w którym mowa o „współpracy komunistów z nazistami” przed II wojną światową, w tym podczas ataku na Polskę. W ciągu kilku lat wiadomość zobaczyło… 20 osób.
W tym funkcjonariusz organów ścigania.
Sąd w Permie uznał, że stwierdzenie o współpracy hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego jest sprzeczne z... „faktami ustalonymi przez Trybunał w Norymberdze”.
Obrona Łuzgina odwołała się do Sądu Najwyższego, który 1 września utrzymał w mocy wyrok skazujący mechanika.
Art. 354 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej o „Rehabilitacji nazizmu” przewiduje odpowiedzialność za przeczenie ustalonych wyrokiem Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze faktom oraz rozpowszechnianie "fałszywych informacji" o działalności ZSRS w czasie drugiej wojny światowej.
Źródło: tvrain.ru
#druga wojna światowa #Rosja #Sąd Najwyższy #ZSRS
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
oa