W sanktuarium św. Jana Pawła II zakończyła się Msza pod przewodnictwem Franciszka. Udział w niej wzięli kapłani, zakonnicy i zakonnice, osoby konsekrowane i seminarzyści z całej Polski – podał media.pope2016.com. Sanktuarium św. Jana Pawła II znajduje się na Białych Morzach w sąsiedztwie Łagiewnik. Stanowi część papieskiego Centrum św. Jana Pawła "Nie lękajcie się!". Papież zwrócił uwagę, że Jezus, posyłając uczniów, od samego początku pragnie, aby Kościół wychodził i szedł do świata. Przywołał słowa zachęty św. Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi!”.
Franciszek, rozważając fragment Ewangelii mówiący o spotkaniu zmartwychwstałego Jezusa z uczniami w wielkanocny wieczór, w miejscu za zamkniętymi drzwiami, podkreślił, że mówi on nam o trzech zasadniczych motywach: miejscu, uczniu i o księdze.
Jezus staje pośrodku i przynosi swój pokój, Ducha Świętego i odpuszczenie grzechów: jednym słowem, miłosierdzie Boga. W tym zamkniętym miejscu silnie rozbrzmiewa zachęta, jaką Jezus kieruje do swoich uczniów: „Jak ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Jezus posyła. Od samego początku pragnie On, aby Kościół wychodził, aby szedł do świata. Uderzający kontrast: gdy uczniowie zamykali drzwi ze strachu, Jezus posyła ich na misję, aby otworzyli drzwi i wyszli szerzyć z mocą Ducha Św. Jezus jednak wskazuje drogę tylko w jednym kierunku: wyjść z naszych ograniczeń. To podróż bez biletu powrotnego
– powiedział papież Franciszek.
Ojciec Święty przestrzegł kapłanów i osoby konsekrowane przed pokusą strachu lub wygody, zamknięciem w sobie samych i swoich środowiskach.
Jezus nie lubi dróg przemierzanych połowicznie, przymkniętych drzwi, podwójnego życia. Wymaga, by wyruszyć w drogę bez obciążeń, wyjść, rezygnując ze swoich zabezpieczeń, mocni jedynie w Nim
- podkreślił.
Franciszek przypomniał, że
kapłan nie zadowala się życiem przeciętnym, ale płonie pragnieniem świadczenia i dotarcia do innych. Że lubi ryzyko i wychodzi nieograniczony drogami już wytyczonymi, lecz jest otwarty i wierny trasom wskazanym przez Ducha Świętego: przeciwny wegetacji, uradowany z ewangelizacji.
Wskazując na Tomasza Apostoła i jego niedowiarstwo, Franciszek zwrócił uwagę, że jest on trochę do nas podobny, dlatego żywimy do niego sympatię.
W świątyni było
około 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic i seminarzystów z całej Polski, a na rozległym placu przed kościołem kolejnych
5 tys. duchownych oraz wierni, którzy otrzymali wejściówki.
Tysiące pielgrzymów znajduje się na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II. Wiele osób spędziło tu noc na karimatach. Pielgrzymi dzięki głośnikom i telebimowi słuchali mszy św. i śledzili relację z wcześniejszych uroczystości z udziałem Franciszka w pobliskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Wielu pielgrzymów stało w długich kolejkach do spowiedzi. Odbywa się ona w polowych warunkach –
księża nie mają konfesjonałów, spowiadają, wysłuchując wiernych na stojąco.
Sanktuarium św. Jana Pawła II powstało na terenie po zakładach, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Jest częścią większego kompleksu -
Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Sąsiaduje ono z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane 2 stycznia 2006 r. przez kard. Stanisława Dziwisza, by upamiętnić postać Jana Pawła II i upowszechniać jego nauczanie poprzez działalność naukową, religijną i społeczną. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".
W kompleksie budynków znajdują się tam: dwupoziomowa świątynia - Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II oraz budowane Muzeum Jana Pawła II.
Nad całością góruje ponad 50-metrowa wieża, która w tym roku zostanie udostępniona odwiedzającym sanktuarium. W świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II złożone są relikwie: płyta z grobu papieża, jego pastorał oraz ampułka z krwią, umieszczoną w podstawie ołtarza w Kościele Relikwii.
Materiał powstał przy współpracy z media.pope2016.com.
Źródło: tvp.info,niezalezna.pl,media.pope2016.com
#msza święta #papież Franciszek #ŚDM
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg