10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ojciec polskiego wywiadu Ignacy Matuszewski spocznie na warszawskich Powązkach

„Po raz pierwszy dzięki niemu wojsko polskie wiedziało więcej o nieprzyjacielu jak nieprzyjaciel o nas” - te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego opisujące płk.

Magdalena Piejko  Gazeta Polska
Magdalena Piejko Gazeta Polska
„Po raz pierwszy dzięki niemu wojsko polskie wiedziało więcej o nieprzyjacielu jak nieprzyjaciel o nas” - te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego opisujące płk. Ignacego Matuszewskiego przypomniał szef MON podczas środowej konferencji. Wzięli w niej udział członkowie  Komitetu Honorowego, który sprowadzi do kraju szczątki płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar–Rajchmana.

Sekretarzem komitetu i pomysłodawcą sprowadzenia do kraju ciał obu oficerów Wojska Polskiego jest historyk, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr Sławomir Cenckiewicz. - Wierze, że teraz, po 20 latach od odzyskania niepodległości mamy wojsko  niepodległej Polski, nadszedł czas realizacji testamentu obu wybitnych bohaterów, których wolą życia było to, żeby wrócić do niepodległej Polski - podkreślał dr Cenckiewicz.

Urodzony w 1891 roku płk. Ignacy Matuszewski był polskim politykiem, dyplomatą i publicystą. W okresie walki o niepodległość wspomagał działaniami Józefa Piłsudskiego. Był ministrem Skarbu II Rzeczypospolitej. Zmarł 3 sierpnia 1946 roku w Nowym Jorku. Jego przyjaciel mjr Henryk Floyar-Rajchman był polskim politykiem obozu piłsudczyków, dyplomatą i działaczem II Rzeczypospolitej. Piastował urząd wiceministra oraz ministra przemysłu i handlu w II RP.


fot.mjr Roman Siemaszko/ CO MON

Na czele komitetu honorowego, który sprowadził szczątki polskich bohaterów, stanął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W jego skład weszli m.in. minister skarbu Dawid Jackiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, członek Kolegium IPN Krzysztof Wyszkowski. Szef MON podkreślił znaczenie członków komitetu z tzw. „drugiego szeregu” związanych z wojskowymi służbami specjalnymi. Chodzi m.in. o pracujących w komisji weryfikacyjnej WSI Piotra Bączka i Piotra Woyciechowskiego i pracującego przy likwidacji WSI płk. Andrzeja Kowalskiego.

Pułkownik Matuszewski był jednym z najważniejszych twórców polskiego, radiowego wywiadu wojskowego. To dzięki niemu wojsko polskie w wojnie z bolszewikami po raz pierwszy w takiej skali wiedziało wcześniej o ruchach, decyzjach, i sytuacji po stronie przeciwnika

- przypomniał podczas konferencji szef MON.

Komitet wystąpi do Sądu Stanowego w Nowym Jorku o ekshumacje i przeniesienie znajdujących się na nowojorskim cmentarzu szczątków bohaterów do Polski. Obaj mają być pochowani na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
 

 



Źródło: niezalezna.pl

#bohaterowie #Cenckiewicz #Antoni Macierewicz #pamięć #MON

MP