Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Polscy policjanci pomogą turystom w Chorwacji

Od 1 lipca dwoje polskich policjantów pełni służbę na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Pomagają w rejonie miasta Zadar, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski.

Autor:

Od 1 lipca dwoje polskich policjantów pełni służbę na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Pomagają w rejonie miasta Zadar, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski.

- W szczególności chodzi o kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polską placówką dyplomatyczną w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych i zatrzymanych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej policji w Chorwacji oraz skali pomocy, jakiej mogą udzielić rodakom - powiedział mł. insp. Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

1 lipca Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. - Liczba naszych rodaków, którzy każdego lata wypoczywają w Chorwacji, stale rośnie - w tym roku władze chorwackie spodziewają się, że liczba polskich turystów będzie znów rekordowo wysoka - powiedział Hajdas.

Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP przeprowadziło selekcję zgłoszonych przez komendy wojewódzkie i stołeczną kandydatów do udziału we wspólnych polsko-chorwackich patrolach. Sprawdzane były m.in. umiejętności językowe oraz wiedza z zakresu współpracy międzynarodowej. Wspólne patrole na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w lipcu i sierpniu są możliwe dzięki dwustronnej rządowej umowie o współpracy.

Autor:

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej