Według Bronisława Komorowskiego ustawa wprowadza rozwiązania korzystne dla członków Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz dla stabilności systemu finansowego. Prezydent przyznaje jednak, że ustawa zawiera także przepisy przepisy mogące budzić wątpliwości konstytucyjne.
- Prezydent podjął decyzję o podpisaniu ustawy ze względu na pozytywne skutki, jakie niesie ona dla bezpieczeństwa pieniędzy wielu polskich rodzin oraz dla stabilności krajowego systemu finansowego. W Kancelarii nadal trwają pogłębione analizy zagadnień konstytucyjnych, gdyż Prezydent RP zamierza skierować część zapisów nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Nowe przepisy zakładają dają Komisji Nadzoru Finansowego nowe instrumenty nadzorcze dotyczące SKOK oraz doprecyzowują regulacje dotyczące przekazywania do KNF informacji sprawozdawczych przez SKOK oraz przez Kasę Krajową SKOK.
Na niekonstytucyjność niektórych przepisów projektu ustawy o SKOK zwracali uwagę przedstawiciele PiS podczas prac nad projektem w parlamencie. Wówczas posłowie wskazywali m.in., że zgodnie z propozycjami zawartymi w dokumencie dotyczącymi restrukturyzacji Kas, Komisja Nadzoru Finansowego ma mieć swobodę w podejmowaniu decyzji o przejęciu przedsiębiorstwa Kasy lub jego wybranych składników i zaoferowania ich w pierwszym rzędzie Kasie, a następnie bankowi. Ich zdaniem przyjęte rozwiązanie nierówno traktuje Kasy w porównaniu do banków, co jest niezgodne z konstytucją. Posłowie PiS argumentowali, że niezgodny z zasadą ochrony własności jest też przepis przewidujący, że w przypadku przejęcia wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań Kasy zobowiązania powstałe w Kasie zaspokajane są z jej majątku (naruszenie zasady ochrony własności). Ich zdaniem powiększa to ryzyko wierzycieli, że nie zostaną zaspokojeni.