Zdaniem Kaczyńskiego, jeśli służba zdrowia nadal będzie działać w obecnym kształcie, to doprowadzi to do jej prywatyzacji, czego efektem będzie - w jego ocenie - likwidowanie przez prywatne szpitala oddziałów, które nie będą przynosić zysku.
Według reformy proponowanej przez PiS, ratunkiem dla służby zdrowia ma być powrót do finansowania budżetowego. Kaczyński podkreślił, że pieniądze mają być w budżecie państwa wydzielone i zabezpieczone, tak aby nie można ich było przeznaczyć na inny cel.
W Stalowej Woli prezes PiS przekonywał również, o konieczności zreformowania systemu podatkowego. W jego ocenie, obecny system praktycznie nie funkcjonuje m.in. z powodu zbyt dużej liczby interpretacji prawa podatkowego. Konieczne jest, jak zaznaczył, uproszczenie systemu, który musi stać się przejrzysty.
„Wielkim oszustwem” nazwał Kaczyński wprowadzenie w Polsce Otwartych Funduszy Emerytalnych. - Przypomnijcie sobie państwo te reklamy - starsi ludzie pod palmami. A ci którzy to wprowadzali świetnie wiedzieli, że ten system doprowadzi do zmniejszenia emerytur. Większego oszustwa nie było. Musi być przeprowadzona, za państwowe pieniądze, kampania uświadamiająca to Polakom. I musimy dać wybór (między OFE a ZUS) - powiedział b. premier.
Kaczyński mówił również o potrzebie wielkiej reformy sądownictwa. - Płacimy wielką cenę, że sądy po 1989r. nie zostały oczyszczone, choroba z poprzedniego systemu przeszła na nowy - dodał.
Kaczyński w niedzielę odwiedzi również m.in. Biłgoraj i Janów Lubelski.