Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Islamiści zwolnili dwóch zakładników

Islamiści z radykalnego ugrupowania Abu Sajaf, mającego powiązania z Al-Kaidą, zwolnili przetrzymywanych od czerwca ub. r. dwóch filipińskich członków ekipy jordańskiej TV, która chciała przeprowadzić z nimi wywiad - poinformowała policja.

Autor:

Islamiści z radykalnego ugrupowania Abu Sajaf, mającego powiązania z Al-Kaidą, zwolnili przetrzymywanych od czerwca ub. r. dwóch filipińskich członków ekipy jordańskiej TV, która chciała przeprowadzić z nimi wywiad - poinformowała policja.

Dwaj zwolnieni, kamerzysta Ramel Vela i dźwiękowiec Roland Letriro, zostali w stanie skrajnego wyczerpania przewiezieni do szpitala w prowincji Sulu. Według agencji Associated Press, za ich uwolnienie zapłacono nieujawnionej wysokości okup.

Nie jest jasne dlaczego islamiści nie zwolnili jordańskiego dziennikarza Bakera Abdullaha Atyaniego, dla którego pracowali Filipińczycy.

W rękach islamistów ukrywających się w dżunglach autonomicznej prowincji Sulu pozostaje nadal grupa cudzoziemców, w tym Europejczycy i Australijczyk.

Członkowie ugrupowania Abu Sajaf, uznanego przez Waszyngton za organizację terrorystyczną, dokonywali 10 lat temu regularnie zamachów bombowych, porwań dla okupu i okrutnych zabójstw. Dzięki ofensywie armii filipińskiej, wspieranej logistycznie przez Amerykanów, islamiści ograniczyli działalność. Jednak nadal stanowią poważne zagrożenie.

Islamiści z Abu Sajaf dążą do oderwania prowincji od reszty kraju. Bardziej umiarkowane ugrupowanie, Islamski Front Wyzwolenia Moro, podpisało niedawno porozumienie pokojowe z rządem w zamian za szeroką autonomię. Członkowie Abu Sajaf odmówili jednak jego podpisania.

Autor:

Źródło: PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane