Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

34. Rocznica wyboru Polaka na papieża

Dokładnie 34 lata temu arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża jako pierwsza osoba spoza Włoch od 456 lat, przyjmując imię Jan Paweł II.

Autor:

Dokładnie 34 lata temu arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża jako pierwsza osoba spoza Włoch od 456 lat, przyjmując imię Jan Paweł II.

Pontyfikat Jana Pawła II uznawany jest za jeden z najdłuższych w historii Kościoła zaraz po pontyfikacie św. Piotra i bł. Piusa IX. Jan Paweł II był papieżem dokładnie 9666 dni (ponad 26 lat).

W czasie swojej posługi Jan Paweł II odbywał liczne podróże po całym świecie i docierał do miejsc, w których nigdy wcześniej nie przebywał żaden papież. Wsławił się także jako papież, który beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek jego poprzednik. W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 osób i kanonizował 482 świętych.

Wybór Jana Pawła II na głowę Kościoła miał duże znaczenie na dalszy bieg wydarzeń w Europie Wschodniej i Azji u schyłku komunizmu.

Zachęcamy wszystkich czytelników, aby w komentarzach dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z osobą i wyborem papieża Jana Pawła II.


Autor:

Źródło: niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

NAJNOWSZE Polska